Що нового

у сфері охорони здоров’я

14 березня

МОЗ оновило переліки ліків і медичних виробів за програмою реімбурсації «Доступні ліки»

МОЗ оновило переліки ліків і медичних виробів за програмою реімбурсації «Доступні ліки»

Наказом від 13.03.2025 № 440 МОЗ затвердило нові переліки ліків і медвиробів, які підлягають реімбурсації за програмою «Доступні ліки». Документ набере чинності 31 березня 2025 року. 

Загалом до оновлених переліків увійшли:

  • 502 лікарські засоби;
  • 61 препарат інсуліну;
  • 11 комбінованих лікарських засобів;
  • 42 медвироби (тест-смужки для вимірювання рівня глюкози в крові).

Організація обігу медичних виробів та лікарських засобів

Крім того, чинним залишається наказ МОЗ від 25.12.2024 № 2148 та додатковий перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, проте з правками: у рядках 12, 13 графи 10 розділу ІІ цифри «06.03.2025» МОЗ замінило цифрами «06.03.2026». Додатковий реєст містить:

  • 29 лікарських засобів;
  • 23 комбіновані лікарські засоби.

Врахуйте, що зараз діє три переліки за програмою реімбурсації «Доступні ліки»: два переліки лікарських засобів  та один медичних виробів.

Раніше НСЗУ презентувала Гід по програмі реімбурсації «Доступні ліки».

14 березня

Реєструйтеся на вебінар «До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу»

Експертус Охорона здоров'я запрошує взяти участь у безплатному вебінарі «До чого готуватися ЗОЗ після скасування Господарського кодексу». Захід відбудеться 29.04.2025 об 11:00..

Лектор вебінару — Юлія Миколаєць, партнер Юридичної фірми STATUS, член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики України НААУ.

Програма вебінару:

  • На які положення Закону № 4196 звернути увагу керівникам ЗОЗ
  • Який алгоритм перетворення на товариство
  • Як організувати роботу в перехідний період
  • Що робити з ліцензією та іншими дозвільними документами

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ ►►►

13 березня

Уряд розширив перелік ліків та медичних виробів, які медзаклади повинні закуповувати через Prozorro

Уряд розширив перелік ліків та медичних виробів, які медзаклади повинні закуповувати через Prozorro

КМУ постановою від 11.03.2025 № 278 розширив перелік лікарських засобів, обов'язкових до закупівлі закладами охорони здоров'я через електронний каталог Prozorro Market. Перелік лікарських засобів виріс на 27 позиції, медичних виробів — на 42 позиції. Зміни наберуть чинності 01.04.2025..

Отже, з 1 квітня 427 лікарських засобів та 134 медичних вироби ЗОЗ та структурні підрозділи з питань охорони здоров’я обласних адміністрацій повинні закуповувати з використанням е-каталогу Prozorro Market.

Організація обігу медичних виробів та лікарських засобів

МОЗ зазначило, що завдяки високому рівню конкурентності у е-каталозі ЗОЗ заощаджують у середньому 15% від очікуваної вартості товарів. Заощаджекні кошти медзаклади можуть використовувати для підвищення заробітної плати працівникам, додаткових закупівель тощо.

Раніше Уряд встановив допустимий розмір націнок на ліки.

13 березня

МОЗ затвердило новий стандарт медичної допомоги «Гострий лімфобластний лейкоз у дітей першого року життя»

МОЗ затвердило новий стандарт медичної допомоги «Гострий лімфобластний лейкоз у дітей першого року життя»

Стандарт медичної допомоги «Гострий лімфобластний лейкоз з реаранжуванням KMT2A (KMT2A+) та без реаранжування KMT2A (KMT2A-) у дітей першого року життя» містить чотири розділи:

  1. Організація надання медичної допомоги 
  2. Діагностика 
  3. Лікування 
  4. Подальше спостереження

Стандарти і протоколи, які МОЗ затвердило у 2021—2025 роках

Документ доповнюють чотири додатки:

  1. Загальний план лікування, контролю МЗХ та стратифікація в групи ризику для пацієнтів із КМТ2А+ ГЛЛ та КМТ2А- ГЛЛ першого року життя 
  2. Опис окремих етапів лікування пацієнтів із реаранжуванням KMT2A (KMT2A+) та без реаранжування KMT2A (KMT2A-) у дітей першого року життя 
  3. Критерії відповідності пацієнтів до трансплантаційного етапу та обов’язкові обстеження 
  4. «Рятівна» терапія кальцію фолінатом у пацієнтів, які отримали високодозову терапію МТХ у випадку незадовільної елімінації метотрексату

Раніше МОЗ затвердило новий стандарт медичної допомоги «Рак молочної залози».

12 березня

Що зміниться у правилах поводження з медичними відходами з 1 квітня

Що зміниться у правилах поводження з медичними відходами з 1 квітня

МОЗ затвердило нові Державні санітарні норми та правила «Порядок управління медичними відходами, у тому числі вимоги щодо безпечності для здоров’я людини під час утворення, збирання, зберігання, перевезення, оброблення таких відходів» (наказ МОЗ від 31.10.2024 № 1827далі — Порядок № 1827). Документ набере чинності 1 квітня 2025 року. Водночас втратить чинність наказ МОЗ «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами» від 08.06.2015 № 325, яким суб’єкти господарювання керуються нині.

Все про новий порядок вакцинації

Нових державних санітарнтх норм і правил муситимуть дотримуватися всі суб’єкти господарювання, які отримали ліцензію на медичну практику. Не поширюється Порядок № 1827 лише на підприємства з виробництва фармацевтичної продукції та медичні відходи, що утворюються у ветеринарній практиці та в побуті.

Порядок № 1827 визначає, що медичні відходи — це відходи, повʼязані з доглядом за новонародженими, діагностикою, лікуванням чи профілактикою захворювань у людей.

Усі утворювачі відходів будуть зобов’язані збирати і зберігати відходи роздільно. Класифікувати відходи їх утворювач буде відповідно до Порядку класифікації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2023 року № 1102.

Узагальнені вимоги до управління відходами утворювачами відходів наведені в додатку 1 до Порядку № 1827.

За матеріалом Експертус Медзаклад

12 березня

Із 1 квітня постанови ВЛК будуть електронними

Із 1 квітня постанови ВЛК будуть електронними

Із 01.04.2025 ВЛК оформлятимуть свої рішення не на папері, а в електронному форматі. Для цього працює електронний кабінет ВЛК в Медичній інформаційній системі ЗСУ (далі — МІС ЗСУ).

Як забронювати працівників ЗОЗ у Дії

МОЗ повідомляє, що електронні направлення на ВЛК з реєстру військовозобов’язаних «Оберіг» автоматично потраплятимуть у кабінет ВЛК, а постанови ВЛК автоматично надходитимуть до реєстру «Оберіг» і швидше відображатимуться у застосунку Резерв+. Постанови щодо військовослужбовців зберігатимуться в МІС ЗСУ. Це має спростити отримання виплат, пільг, послуг.

Цифрову трансформацію ВЛК уможливили зміни до наказу Міноборони «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» від 14.08.2008 № 402.

Із 01.04.2025 електронне оформлення довідок ВЛК і свідоцтв про хворобу стане обов’язковим для всіх комісій. МОЗ зазначає, що онлайн-оформлення висновків ВЛК — це продовження першого етапу реформи, покликаної зробити військово-лікарську експертизу максимально зручною, швидкою та прозорою. Реформа передбачає цифровізацію процедур і вдосконалення нормативно-правової бази.

Нагадаємо, ВЛК для обмежено придатних треба пройти до 05.06.2025.

12 березня

Реєструйтеся на вебінар «Як дотримати вимог законодавства під час надання платних медичних послуг»

Експертус Охорона здоров'я запрошує взяти участь у безплатному вебінарі «Як дотримати вимог законодавства під час надання платних медичних послуг». Захід відбудеться 27.03.2025 о 15:00.

Лектор вебінару — Алла Худякова, шеф-редактор Експертус Охорона здоров'я, експерт з економічних питань. Стаж роботи в медичній галузі більше 12 років. Має успішний досвід проходження перевірок медзакладів. Автор численних публікацій у журналі «Управління закладом охорони здоров'я».

Увага! Колеги, на вебінарі розглянемо найпоширеніші запитання про платні послуги у закладах охорони здоров'я. Поділіться, з якими проблемами стикаєтеся під час упровадження платних послуг? Залиште своє запитання у формі та отримайте відповідь під час вебінару.

Програма вебінару:

  • Враховуємо зміни нормативки з 1 січня 2025 року
  • Розділяємо платні та безплатні послуги
  • Документуємо послуги
  • Визначаємо графік прийому лікарів
  • Забезпечуємо безготівкові розрахунки

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ ►►►

11 березня

До 21 березня 2025 року відділ кадрів медзакладу повинен перевірити особисті освітні портфоліо лікарів

атестація медиків

Щороку до 1 березня лікарі подають особисті освітні портфоліо з результатами проходження безперервного професійного розвитку (далі — БПР) до відділу кадрів закладу охорони здоров’я, у якому працюють за відповідною спеціальністю. Таку вимогу передбачає Порядок проведення атестації лікарів, затверджений наказом МОЗ від 22.09.2019 № 446 (далі Порядок атестації).

Абзац 3 пункту 9 розділу VI Порядку атестації зазначає:

«Перевірка особистих освітніх портфоліо відділом кадрів за місцем роботи завершується не пізніше як за 14 робочих днів після закінчення строку подачі».

Тож до 21 березня 2025 року працівник відділу кадрів ЗОЗ має не тільки прийняти, а й перевірити, чи правильно лікар заповнив особисте освітнє портфоліо й чи набрав необхідну для атестації кількість балів БПР.

Нагадаємо, МОЗ вирішило не відновлювати атестацію медиків до завершення воєнного стану.

11 березня

4 червня наберуть чинності Ліцензійні умови провадження господарської діяльності із заготівлі та тестування донорської крові

4 червня наберуть чинності Ліцензійні умови провадження господарської діяльності із заготівлі та тестування донорської крові

Із 04.06.2025 стануть чинними Ліцензійні умови провадження господарської діяльності із заготівлі та тестування донорської крові та компонентів крові незалежно від їх кінцевого призначення, переробки, зберігання, розподілу та реалізації донорської крові та компонентів крові, призначених для трансфузії, затверджені постановою КМУ від 30.05.2024 № 621. Надалі виготовляти донорську кров та компоненти можна буде виключно в центрах крові, а відділення трансфузіології в закладах охорони здоров’я будуть перетворені на лікарняні банки крові. Відповідні ліцензії видаватиме Держлікслужба.

Чи має право КНП надавати платні послуги ФОПам

Крім того, КМУ ухвалив постанову, яка встановлює чіткі правила взаємодії між учасниками національної системи крові та впорядковує її фінансування відповідно до фактичних потреб системи охорони здоров’я, що передбачає Закон України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.2020 № 931-IX.

Ідеться про встановлення механізму формування потреби від кожної лікарні, яка надає послуги з трансфузії. На підставі цих даних МОЗ формує прогнозовану щорічну потребу в донорській крові та її компонентах всієї системи охорони здоров’я. Заявлену прогнозовану річну потребу лікарень у крові та її компонентах безолатно забезпечуватимуть центри крові, з якими укладені відповідні договори про розподіл.

Завдяки тому, що МОЗ затвердило середню референтну ціну, утворюється прозорий механізм формування видатків держави в цій галузі. Органи місцевого самоврядування, як і раніше, матимуть можливість додатково фінансувати центри крові з місцевих бюджетів, якщо їх економічна ефективність нижча від референтних центрів крові. Фінансування центрів крові державної та комунальної форми власності має бути повноцінним і відповідати реальним витратам центрів крові. Це дасть змогу ефективно планувати бюджетні видатки та забезпечити покриття потреб як цивільних, так і військових структур.

Водночас постанова передбачає вимогу щодо належного функціонування лікарняних банків крові та утворення лікарняних трансфузіологічних комітетів. Це має забезпечити постійні запаси донорської крові та її компонентів в лікарні. Пацієнтам і їх родичам не будуть пропонувати придбати кров або знайти і привести кількох донорів.

Пацієнти, які лікуються в державних і комунальних закладах охорони здоров’я, завжди мають отримувати послуги з трансфузії крові та компонентів крові безплатно. Також уряд працює над покриттям безплатним забезпеченням донорською кров’ю пацієнтів під час лікування, яке передбачає переливання крові, у приватних лікарнях, які уклали договори з НСЗУ за Програмою медичних гарантій.

Відповідно до ухваленого рішення, Уряд планує впровадити в закладах охорони здоров’я  ефективну організацію надання трансфузіологічної допомоги, яка передбачає:

  • планування, своєчасне формування заявок про потребу в центри крові;
  • управління запасами лікарняним банком крові;
  • належне використання донорської крові та її компонентів лікарями;
  • розширення кількості обов’язкових лабораторних тестів перед трансфузією.

Перелічені заходи будуть відбуватимуться під постійним наглядом лікарняного трансфузіологічного комітету. Лікарні, які не матимуть у своєму складі таких структур і не впровадять зазначені заходи, не матимуть права здійснювати трансфузію.

Рішення Уряду впроваджує у практику вимоги та правила, які діють у країнах ЄС, це зобов’язання України в рамках євроінтеграції. Важливу роль у координації активностей учасників системи крові з метою реалізації вимог цієї постанови має Національний трансфузіологічний центр, функції якого виконує спеціалізована державна установа «Український центр трансплант-координації».

Врахуйте, що МОЗ затвердило табель матеріально-технічного оснащення лікарняного банку крові закладу охорони здоров’я.

За матеріалом Експертус Медзаклад

11 березня

Встигніть зареєструватися на вебінар про нові правила поводження з медичними відходами

Експертус Охорона здоров'я запрошує взяти участь у безплатному вебінарі «Нові правила поводження з медичними відходами згідно з Наказом МОЗ № 1827 від 31.10.2024». Захід відбудеться 12.03.2025 о 15:00.

Лектор вебінару — Дануся Брезицька, завідувач Острозького відділення ДУ «Рівненський обласний ЦКПХ МОЗ», викладач кафедри громадського здоров’я Національного університету «Острозька академія», лікар-епідеміолог.

Програма вебінару: 

  • Схема управління відходами
  • Інфекційно-небезпечні відходи
  • Токсичні відходи та відходи амальгам для стоматологічних цілей
  • Відходи гострих інструментів
  • Відходи частин тіл та органів, зокрема посудини з кров’ю та консервована кров
  • Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання інфекції
  • Вимоги до організації зберігання відходів

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ ►►►

11 березня

МОЗ затвердило форму заяви про намір бути провайдером БПР

МОЗ затвердило форму заяви про намір бути провайдером БПР

Зміни до ДКХП 78 від 24.02.2025

МОЗ наказом від 16.12.2025 № 2101 затвердило форму заяви юридичної особи, яка має намір бути провайдером заходу безперервного професійного розвитку (далі — Заява).

Заявою юридична особа:

  • підтверджує намір бути провайдером заходів безперервного професійного розвитку (даліБПР) працівників сфери охорони здоров’я;
  • зобов’язується під час проведення заходів БПР неухильно дотримуватися вимог Положення про систему БПР;
  • інформує про наявність / відсутність правовідносин з особами, якими провадиться діяльність з виробництва, оптової та роздрібної торгівлі, імпорту лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів реабілітації.

Заява містить такі відомості про юридичну особу:

  • повне найменування;
  • місцезнаходження;
  • код згідно з ЄДРПОУ;
  • номер телефону, адреса електронної пошти, адреса вебсайту, який буде використовуватися як вебсайт провайдера;
  • прізвище, ім’я, по батькові керівника.

Також МОЗ затвердило порядок подання скарг на захід БПР.

10 березня

МОЗ затвердило порядок подання скарг на захід БПР

МОЗ затвердило порядок подання скарг на захід БПР

Зміни до ДКХП 78 від 24.02.2025

МОЗ наказом від 16.12.2025 № 2101 затвердило Порядок подання та розгляду скарг учасника заходу безперервного професійного розвитку (далі — БПР) або іншої особи на дії провайдера БПР.

Скаргу можна подати протягом 15 днів після того, як завершився захід БПР. Адміністратор електронної системи БПР зобов’язаний розглянути скаргу й ухвалити рішення щодо неї протягом 30 днів.

Скаржник має право подати скаргу на дії провайдера, коли:

  • є інформація, що провайдер порушив вимоги Положення про БПР під час організації або проведення заходу;
  • захід БПР, який організував провайдер, не відбувся або відбувся не в повному обсязі;
  • інформація, яка міститься в матеріалах проведеного заходу БПР, не відповідає інформації про захід БПР, оприлюдненій на офіційному сайті провайдера;
  • інформація про захід БПР, оприлюднена на офіційному сайті провайдера, не відповідає інформації, що міститься в переліку заходів БПР, опублікованому на офіційному сайті адміністратора;
  • провайдер не нарахував балів БПР за участь у заході.

Більше про зарплату медиків, атестацію, акредитацію ЗОЗ читайте ексклюзивному інтерв'ю Віктора Ляшка.

За матеріалом журналу «Довідник головної медичної сестри»

10 березня

МОЗ затвердило табель матеріально-технічного оснащення лікарняного банку крові закладу охорони здоров’я

МОЗ затвердило табель матеріально-технічного оснащення лікарняного банку крові закладу охорони здоров’я

🔥 Миттєві новини для управлінців медзакладів

МОЗ наказом від 05.03.2025 № 395 затвердило Примірний табель матеріально-технічного оснащення лікарняного банку крові закладу охорони здоров’я, що надає послуги з трансфузії крові та/або компонентів крові (далі — Табель).

Табель містить 20 пунктів, зазначає мінімальну кількість одиниць в залежності від кількості доз цільної крові та компонентів крові, що використовуються впродовж календарного року. Також в Табелі є короткий опис необхідного обладнання, устаткування, меблів.

Раніше МОЗ затвердило дві нові форми звітності.

10 березня

Запрошуємо на семінар «Лідери медсестринства — 2025»

Семінар «Лідери медсестринства — 2025» — це чудовий майданчик для навчання у провідних експертів галузі, обміну досвідом із колегами, спілкування і для того, щоб просто відволіктися від рутинних справ.

Семінар відбудеться 29 травня 2025 року у Києві. В межах заходу на вас чекають: 

Варіанти участі у семінарі «Лідери медсестринства — 2025»

Можливі два варіанти участі у семінарі: в режимі офлайн та онлайн.

Запрошуємо на семінар «Лідери медсестринства — 2025»

Взяти участь в режимі офлайн Взяти участь в режимі онлайн

Програма семінару «Лідери медсестринства — 2025»

Лектори семінару «Лідери медсестринства — 2025»

Запрошуємо на семінар «Лідери медсестринства — 2025»

Забронювати місце ►►►

Встигніть зареєструватися, адже
кількість місць обмежена!
Докладна інформація за телефоном
0 800 21 20 21

(дзвінки по Україні безплатні)

У межах заходу на вас чекають: 

  • 4 лекції від провідних експертів галузі 
  • нетворкінг за келихом із бульбашками 
  • розіграш подарунків до Всесвітнього дня медичних сестер і братів 
  • святкова фотосесія 

7 березня

Медзаклади, які введуть посаду фахівця із супроводу ветеранів війни, отримають субвенції

Медзаклади, які введуть посаду фахівця із супроводу ветеранів війни, отримають субвенції

КМУ постановою «Деякі питання забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб» від 24.01.2025 № 67 визначив умови для отримання субвенції ЗОЗ, які введуть посаду фахівця із супроводу ветеранів війни.
Як забронювати працівників ЗОЗ у Дії

Ідеться про наступні умови:

  • один фахівець не більше ніж на 100 осіб, яких він обслуговуватиме;
  • підготовка фахівців відповідно до вимог профстандарту. 

Супровід фахівців необхідно забезпечити не лише ветеранам війни, а й членам їхніх сімей та іншим особам, яких визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII.

Раніше КМУ ухвалив рішення щодо впровадження нового формату реабілітаційної допомоги — реабілітаційної монопослуги.

За матеріалом журналу «Управління закладом охорони здоров'я»

7 березня

Не пропустіть IX Конгрес MedSprava: стратегія успіху

Експертус Охорона здоров'я запрошує взяти участь у IX Конгресі MedSprava: стратегія успіху. Захід відбудеться 16.05.2025 у м. Київ.

Всеукраїнський конгрес MedSprava — це щорічний освітній захід для керівників закладів охорони здоров’я. Уперше ми провели його 2018 року. Відтоді змінювалися формати, але одне залишалося сталим — сотні медиків-управлінців з усієї України мають чудовий майданчик для знайомства, навчання, нетворкінгу.

Як це було минулого разу

Для кого Конгрес MedSprava

  • керівники приватних закладів охорони здоров’я
  • керівники КНП та закладів інших форм власності 
  • власники закладів охорони здоров’я 
  • члени наглядових рад та інших колегіальних органів
  • ФОПи, які мають ліцензію на медичну практику

Варіанти участі у IX Конгресі MedSprava

Участь доступна у двох пакетах — Light і Premium.

Не пропустіть IX Конгрес MedSprava: стратегія успіху

Що на вас чекає

  • корисні знайомства та нетворкінг
  • насичена лекційна програма та розважальна
  • програма за келихом ігристого
  • ранкова кава та фуршет
  • розіграш подарунків і святкова фотосесія

Лектори та програма IX Конгресу MedSprava

  • Володимир Івчук, директор Департаменту інноваційної діяльності та інвестицій Національного університету охорони здоров’я ім. П.Л. Шупика, незалежний консультант, експерт міжнародних проєктів програми U-Lead with Europe, USAID, GIZ, WB, UNDP
  • Олена Черненко, стратегічний консультант у медицині та охороні здоров’я, Київ
  • Костянтин Рожин, головний лікар Білопільського центру первинної медичної допомоги, керівник стратегічного напрямку Асоціації медичних закладів України, МВА
  • Тетяна Соколенко, керуючий партнер DSConsult, експерт з операційного управління і масштабування стоматологічного бізнесу
  • Людмила Ігнатенко, комерційний директор Цифрового видавництва Експертус, бізнес-тренер, коуч ICF, експерт з управління продажами
  • Анна Гриценко, засновник та СЕО агенції медичного маркетингу MedUp Marketing
  • Олег Юдін, голова Ради захисту прав лікарів, автор книг «Приватна медична практика», «Безпечна медична практика», «Власний медичний бізнес» та понад 150 публікацій у провідних ділових виданнях країни. Юрист із понад 20-річною практикою, який більше 15 років проводить юридичні семінари та тренінги для медпрацівників. Основна спеціалізація — медичне і підприємницьке право. Ментор і спікер у «Школі медичного права»
  • Вікторія Обідовська, партнер DSConsult, експерт зі стоматологічного маркетингу

Не пропустіть IX Конгрес MedSprava: стратегія успіху

Забронювати місце ►►►

Встигніть придбати квиток, адже
кількість місць обмежена!
Докладна інформація за телефоном
0 800 21 20 12

(дзвінки по Україні безплатні)

Забронювати місце ►►►

f

Встигніть зареєструватися, адже
кількість місць обмежена!
Докладна інформація за телефоном
0 800 21 20 21

(дзвінки по Україні безплатні)

7 березня

МОЗ затвердило два нові стандарти медичної допомоги при лікуванні пульпітів

МОЗ затвердило два нові стандарти медичної допомоги щодо терапії пульпи

Стандарт медичної допомоги «Терапія пульпи тимчасових зубів» містить три розділи:

  1. Організація надання медичної допомоги при лікуванні пацієнтів з пульпітом тимчасових зубів 
  2. Діагностика пульпіту тимчасових зубів
  3. Лікування пульпіту тимчасових зубів 

Стандарт медичної допомоги «Терапія пульпи постійних несформованих зубів» містить три розділи:

  1. Організація надання медичної допомоги при лікуванні пацієнтів з пульпітом постійних несформованих зубів
  2. Діагностика пульпіту постійних несформованих зубів
  3. Лікування пульпіту постійних несформованих/ сформованих зубів

Раніше МОЗ затвердило стандарт медичної допомоги «Аномалії прикусу».

7 березня

Контрактування-2025: встигніть подати пропозицію про укладення договору з НСЗУ ще за одним пакетом

Контрактування-2025: НСЗУ

Увага! На те, щоб подати пропозиції, НСЗУ виділила мало часу. Тож встигніть зробити це до 18:00 11.03.2025

Подайте пропозицію про укладення договорів про медичне обслуговування населення за Програмою медичних гарантій—2025 за пакетом «Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії».

Як проводити психіатричні огляди із 01.01.2025

Якщо виникають питання під час заповнення заяви та/або подання пропозиції, звертайтеся на безкоштовну гарячу лінію НСЗУ 16-77, а також за телефонами міжрегіональних департаментів Національної служби здоров'я.

Раніше НСЗУ розширила програму реімбурсації «Доступні ліки» на 52 препарати.

6 березня

Із 4 квітня повертається оплата лікарняних і декретних сумісникам

Із 4 квітня повертається оплата лікарняних і декретних сумісникам

🔥 Миттєві новини для управлінців медзакладів

Роботодавці знову зможуть призначати лікарняні від ПФУ й декретні працівникам-сумісникам, як і основним працівникам.

Депутати підкоригували статтю 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон про соцстрахування) та узгодили її з нормами Порядків:

Тепер стаття 22 Закону про соцстрахування матиме такий вигляд:

Допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога повагітності тапологах застрахованим особам (утому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність таодночасно працюють наумовах трудового договору) надається заосновним місцем роботи (діяльності) ТА замісцем роботи засумісництвом (наймом).

Тобто допомогу з тимчасової непрацездатності та декретні сумісникам призначати варто як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Ця норма запрацює із 4 квітня 2025 року. Із лікарняними, що їх відкрили до цієї дати, працюйте за старими правилами. 

Раніше МОЗ нагадало, що пацієнтам із симптомами COVID-19, грипу або ГРВІ можна відкривати лікарняний строком до п'яти днів дистанційно.

За матеріалом журналу «Управління закладом охорони здоров'я»

6 березня

НСЗУ оприлюднила план моніторингу медзакладів щодо забезпечення пацієнтів безплатними ліками

НСЗУ оприлюднила план моніторингу медзакладів щодо забезпечення пацієнтів безплатними ліками

Ідеться про ліки, які передбачені стандартами лікування та оплачують у рамках Програми медичних гарантій.  Ці ліки пацієнти мають отримувати безплатно.

Організація обігу медичних виробів та лікарських засобів

На початку зустрічі міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко нагадав, що уряд уже доручив НСЗУ провести моніторинг закладів охорони здоров’я, зокрема в частині забезпечення безоплатності надання медичних послуг за трьома пакетами:

  • «Медична допомога при гострому мозковому інсульті»;
  • «Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах»;
  • «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» у частині проведення ендопротезування суглобів. 

Відповідне доручення зазначене в постанові КМУ «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 році» від 24.12.2024 № 1503.

Віктор Ляшко зазначив, що лише минулого тижня на гарячу лінію МОЗ надійшло 122 звернення від громадян про те, що вони отримували списки лікарських засобів, які необхідно купити, щоб продовжити лікування. Більша частина цих звернень надходить від пацієнтів, які отримують лікування в онкоцентрах. Водночас саме ці лікарні мають найбільше залишків коштів на своїх рахунках. Міністр наголосив, що практика, коли в пацієнта вимагають кошти за лікування, яке вже оплатила держава, є неприпустимою. МОЗ застосовуватиме всі доступні важелі, аби її викорінити. Тут є робота і для НСЗУ, і для правоохоронців.

Моніторинг НСЗУ стану виконання договорів за Програмою медичних гарантій у частині забезпечення наявності та використання медзакладами необхідного переліку лікарських засобів під час надання відповідних медичних послуг, визначеного галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я, — один із заходів, передбачених рішенням РНБО «Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців» від 12.02.2025, введенним в дію Указом Президента України від 12.02.2025 № 82/2025.

План дій НСЗУ охоплює: 

  • посилення роботи зі скаргами  пацієнтів; 
  • спільний моніторинг із пацієнтськими організаціями щодо оприлюднення лікарнями на свої інформаційних ресурсах залишків лікарських засобів та їх оновлення;
  • візити міжрегіональних департаментів НСЗУ до ЗОЗ із метою опитування пацієнтів;
  • ⁠позапланові фактичні моніторингові візити до ЗОЗ.

Якщо під час опитування пацієнтів перевіряльники виявлять, що пацієнта в тій чи тій лікарні змушують купувати ліки власним коштом, НСЗУ може зупинити оплати.

Перелік лікарень для проведення позапланового фактичного моніторингу НСЗУ формуватиме за результатами ризикоорієнтованої  системи:

  • рейтингування надавачів за % суми придбання та оприбуткування лікарських засобів (виробів медичного призначення для пакетів 3 та 5) від суми договору;
  • додаткове рейтингування надавачів за % благодійної допомоги, отриманої від пацієнта на своє лікування у натуральній та грошовій формах, від суми придбання та оприбуткування лікарських засобів (або виробів медичного призначення);
  • застосування (за необхідності) додаткових критеріїв відбору, як-от кількість скарг.

Остаточний відбір надавачів НСЗУ визначатиме за найгіршими показниками автоматичного моніторингу.

Раніше Уряд встановив допустимий розмір націнок на ліки.

За матеріалом Експертус Медзаклад

6 березня

Найпопулярніші запитання від медичних працівників за лютий 2025 року

Антикорупційні декларації — 2025: хто, коли та які подає

 

Запитання

Відповідь

Запобігання корупції

Чи подає декларацію про доходи медичний директор і заступники генерального директора

Ні, медичний директор і заступники керівника не належать до суб'єктів господарювання в ЗОЗ. Умова — вони одночасно не перебувають на посадах, не виконують роботи, що передбачають обов'язок подавати антикорупціні декларації. 

Кому, коли та які декларації подавати — пояснює експерт

Платні послуги

Як реалізувати платну послугу в стаціонарі про вибір лікуючого лікаря?

ЗОЗ зобов’язаний так організувати платну послугу з вибору лікаря, щоб вона не порушувала права пацієнтів на рівний доступ до медичної допомоги, зокрема:

  • не обмежувала доступу до безплатних медичних послуг;
  • не збільшувала часу очікування безплатних послуг.

МОЗ роз’яснило, що послуга з вибору лікаря може мати різні форми. Наприклад передбачати можливість вибрати конкретного лікаря:

  • з-поміж усіх лікарів ЗОЗ або відділення;
  • виключно з-поміж лікарів, які мають високу популярність серед пацієнтів.

Варіативність форм вибору лікаря дає ЗОЗ бути гнучкими в наданні цієї послуги.

КМУ визначає послугу з вибору лікаря як спеціалізовану медичну допомогу в плановому порядку в стаціонарних умовах із забезпеченням права пацієнта на самостійний вибір лікаря (п. 6 Переліку випадків, за яких заклади охорони здоров’я державної та комунальної форми власності можуть надавати послуги з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб, затвердженого постановою КМУ від 05.07.2024 № 781).

З огляду на роз’яснення МОЗ, самостійний вибір лікаря — це право пацієнта обрати лікаря, який надаватиме йому медичну допомогу в стаціонарі. Умова — лікар працює в цьому ЗОЗ і має відповідну кваліфікацію та спеціалізацію. Окрім того, законодавство обмежує вибір медичними показаннями й завантаженістю лікарів.

Законодавство не встановлює, як пацієнт має повідомляти про вибір лікаря. Він може зробити це усно або письмово. Проте щоб уникнути непорозумінь і зловживань, встановіть порядок для свого ЗОЗ. Наприклад, визначте, що пацієнт має написати заяву.

Докладніше — у консультації

До медзакладу-КНП звернувся департамент освіти з проханням провести медичні огляди педагогічних працівників за рахунок коштів ЗОЗ. У зверненні департамент посилається на вимоги Постанови № 559 (витрати закладів і установ охорони здоров’я, пов’язані із проведенням обов’язкових медичних оглядів працівників бюджетних установ і організацій, покриваються за рахунок коштів, передбачених кошторисом на утримання відповідного закладу та установи охорони здоров’я). ЗОЗ відмовляється проводити медичні огляди безкоштовно, адже не має кошторису, а НСЗУ ці витрати не покриває. Як діяти в такій ситуації?

Медзаклади-КНП не працють за кошторисами, багато з них не мають фінансування із бюджету, тому відмова провести безкоштовно медичні огляди працівників освіти цілком логічна.

Обов’язкові попередні та періодичні профілактичні медичні огляди працівників закладів освіти проводять коштом роботодавців. На це вказують:

Окрім того, під час попереднього профілактичного медогляду до прийняття на роботу працівники підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності відшкодовують закладам і установам охорони здоров’я вартість бланка особистої медичної книжки.

Докладніше — у консультації

Медична документація

Чи повинен приватний ЗОЗ вести облік телемедичних консультацій, за якими формами?

До телемедичної мережі, через яку пацієнти отримують допомогу, належать:

  • ЗОЗ незалежно від форми власності та організаційно-правової форми;
  • ФОПи, які здійснюють госпдіяльність із медичної практики.

Учасники об’єднуються у систему та використовують інтернет-платформу для телемедицини. Щоб надавати послуги телемедицини, треба мати:

  • програмне та апаратне забезпечення для роботи порталу телемедицини;
  • програмне та апаратне забезпечення відео- й аудіозв’язку;
  • технічні прилади із засобами збереження та передачі даних і зображень у формі електронних повідомлень;
  • засоби телеметрії;
  • програмне забезпечення для передавання, збереження та інтерпретації знімків і цифрових зображень, у т. ч. у променевій діагностиці згідно зі стандартом.

Також ЗОЗ має створити кабінет телемедицини, що буде структурним підрозділом закладу. Роботу кабінету організуйте відповідно до Положення про кабінет телемедицини закладу охорони здоров’я, затвердженого наказом МОЗ від 19.10.2015 № 681.

Використовуйте форми:

  • Запит на телемедичне консультування (№ 001/тм)
  • Висновок консультанта (№ 002/тм)
  • Журнал обліку телемедичних консультацій (№ 003/тм)

Докладніше про телеметрію і дистанційний моніторинг пацієнтів >>

Страхування

Чи повинен медзаклад-КНП як роботодавець страхувати своїх медичних працівників у 2025 році на випадок інфікування ВІЛ? Чи не втратить КНП через це статус неприбутковості?

2 квітня 2024 року втратила чинність постанова КМУ «Про затвердження Порядку та умов обов’язкового страхування медичних працівників та інших осіб на випадок інфікування вірусом імунодефіциту людини під час виконання ними професійних обов’язків, а також на випадок настання у зв’язку з цим інвалідності або смерті від захворювань, зумовлених розвитком ВІЛ-інфекції, і переліку категорій медичних працівників та інших осіб, які підлягають обов’язковому страхуванню на випадок інфікування вірусом імунодефіциту людини під час виконання ними професійних обов’язків, а також на випадок настання у зв’язку з цим інвалідності або смерті від захворювань, зумовлених розвитком ВІЛ-інфекції» від 16.10.1998 № 1642 (далі — Постанова № 1642).

Жодного нормативного акта на заміну скасованій Постанові № 1642 КМУ не прийняв. Утім це не звільняє від обов’язку застрахувати працівників ЗОЗ на випадок інфікування ВІЛ.

Чому — пояснює адвокат.

Медзаклад-КНП має право оплатити обов’язкове страхування працівників. Ця операція не загрожує неприбутковості. Поза зоною ризику — і медичне страхування працівників на випадок захворювання на інфекційні хвороби через виконання професійних обов’язків, а також закупівля відповідних вакцин власним коштом.

Оплачувати добровільне страхування ризиковано. Адже внески підприємств за договорами добровільного медичного страхування працівників належать до інших виплат поза фондом оплати праці, а тому формально є ознакою незарплатного розподілення доходів (прибутків) на неприбутковому підприємстві.

Однак податківці виявляють лояльністьОзнайомтеся з їх висновками

Оплата праці

Чи можна встановити надбавку за складність та напруженність у роботі внутрішньому суміснику? Якщо так, то яким документом керуватись? Адже Умови № 308/519 відійшли, колдоговір передбачає, що цю надбавку встновлюють до посадового окладу 

Питання оплати праці на будь-якому підприємстві регламентує Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон № 108).

Форми й системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат підприємства встановлюють у колективному договорі. При цьому обов’язково дотримувати норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами (ст. 15 Закону № 108).

Керівники КНП під час встановлення надбавок за складність і напруженість звикли керуватись Умовами оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затвердженими наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 № 308/519 (далі — Умови № 308/519). Але КНП — не бюджетна установа, і на нього не поширюється дія бюджетного законодавства. Умови № 308/519 розроблені саме для бюджетних ЗОЗ.

Отже, питання оплати праці працівників КНП урегульовуйте локальними актами, як-от колективний договір, положення про стимулюючі виплати тощо. 

Тож, якщо передбачили надбавку за складність та напруженість у колективному договорі для всіх посад працівників, а також не встановили обмежень у виплаті для працівників-сумісників — маєте право встановити надбавку за складність та напруженість в роботі працівнику, що уклав договір за сумісництвом.

Докладніше про надбавки за складність і напруженість у роботі працівникам КНП >>

Яку заробітну плату нараховувати інтернам: 8000 грн згідно з договором з НСЗУ чи 15000 згідно з Постановою № 28

У 2024 році програма медгарантій (ПМГ) повністю покривала витрати на оплату праці лікарів-інтернів. У 2025 році ПМГ покриваєзарплату інтернів частково.

Тариф за пакетом медичних послуг «Забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів» визначається як добуток мінімальної заробітної плати, визначеної законом про держбюджет на 2025 рік, що становить 8000 грн, і коефіцієнта 1,22.

Фактичну вартість за місяць за договором розраховують як добуток тарифу та кількості фактично зайнятих посад лікарів-інтернів, підготовку в інтернатурі яких фінансують з держбюджету згідно з даними електронної системи охорони здоров’я.

Водночас постановою «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 році» від 24.12.2024 № 1503 КМУ вніс зміни до постанови КМУ «Деякі питання оплати праці працівників державних та комунальних закладів охорони здоров’я» від 13.01.2023 № 28.

Із січня 2025 року в державних та комунальних ЗОЗ мінімальний розмір оплати праці лікарів-інтернів за виконану у повному обсязі місячну (годинну) норму праці установлюється в межах фонду оплати праці на рівні не менше 15000 грн.

Під час обчислення розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру враховуйте основну, додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Отже, із 1 січня оплачуйте працю лікарів-інтернів державних і комунальних ЗОЗ у розмірі не менше 15000 грн на підставі табелів обліку робочого часу

Робочий час

Як тивалість робочого часу фахівців з реабілітації?

Якщо зіставити вимоги законодавства з нормами робочого часу медпрацівників, кваліфікаційними вимогами до спеціалістів із реабілітації й завданнями, які вони виконують, випливає, що норма робочого часу на тиждень становить:

  • для лікаря фізичної та реабілітаційної медицини (медичного працівника) — 38,5 год, а якщо зайнятий виключно амбулаторним прийомом хворих — 33 год;
  • фізичного терапевта — 40 год;
  • асистента фізичного терапевта — 40 год;
  • клінічного психолога — 40 год;
  • терапевта мови і мовлення — 40 год;
  • асистента фізичного терапевта — 40 год або 38,5 год за умови наявності базової та неповної вищої медичної освіти.

Однак коли ЗОЗ укладає колективний договір, може встановити меншу норму тривалості робочого часу.

Докладніше — у консультації

Критичність

Що важливо знати про переваги статусу критично важливого підприємства:

  • отримання державної підтримки;
  • полегшення умов для виконання стратегічних завдань?

1. Насамперед підприємства, які є критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, мають право бронювати військовозобов’язаних працівників.

2. Уряд шукає шляхи, щоб якнайшвидше відновити критичну інфраструктуру в областях, які постраждали через російську агресію. Із цією метою КМУ прийняв постанову «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на відновлення обʼєктів критичної інфраструктури в рамках спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Проект розвитку міської інфраструктури — 2» від 15.11.2022 № 1279.

Субвенцію надають в обсягах, які встановлює закон про держбюджет на відповідний рік. Її коштом фінансують витрати на відновлення або заміщення (створення альтернативної) критичної інфраструктури на підконтрольній Україні території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Мета — подолати наслідки збройної агресії російської федерації.

Щоб отримати субвенцію, потрібно дотримати шести умов:

  • об’єкт, на фінансування якого спрямовують субвенцію, має належати до комунальної форми власності;
  • субвенцію спрямовувати на створення, приріст або оновлення основних фондів комунальної власності;
  • мати спроможність надалі утримувати за рахунок коштів місцевих бюджетів основні фонди комунальної власності, придбання яких фінансують за рахунок субвенції;
  • не купувати і не приватизовувати за рахунок субвенції землі, будівлі, приміщення;
  • не допускати будь-якого подвійного фінансування одних і тих самих витрат, зокрема за рахунок коштів, які надав Міжнародний банк реконструкції та розвитку, інші донори, кошти державного чи місцевих бюджетів;
  • не використовувати субвенції, щоб погашати штрафні санкції, які нараховують за порушення умов договорів.

Відповідні розпорядники/одержувачі субвенції за місцевими бюджетами формують і затверджують перелік витрат, які фінансують за рахунок коштів субвенції.

Використовують субвенції відповідно до умов Угоди про позику між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку від 26.05.2014 № 8391-UA (далі — Угода про позику) та договорів, укладених у межах реалізації проєкту, а також відповідно до угод про передачу коштів позики, які укладені відповідно до Угоди про позику.

3. Законодавство передбачає спрощені умови проведення закупівель для об’єктів критичної інфраструктури

За матеріалом Експертус Медзаклад

5 березня

Строк верифікації неповнолітніх пацієнтів в ЕСОЗ продовжили до 1 липня

Медзаклади верифікуватимуть дані неповнолітніх пацієнтів до 1 лютого 2025 року

КМУ вніс зміни до постанови «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2025 році» від 24.12.2024 № 1503 і продовжив строк верифікації неповнолітніх пацієнтів в ЕСОЗ до 01.07.2025.

Цифрові навички у роботі медпрацівника — навчальна програма

Отже, надавачі первинної медичної допомоги й надалі отримуватимуть кошти за задекларованих пацієнтів, молодших за 18 років, які не пройшли верифікації, зокрема й через відсутність ІПН. Раніше йшлося про завершення процесу верифікації пацієнтів віком до 18 років до 01.03.2025.

Заходи з верифікації даних проводять для того, щоб забезпечити актуальність та достовірність даних пацієнтів у ЕСОЗ. Наразі верифікація відбувається через обмін даними ЕСОЗ із Державним реєстром фізичних осіб — платників податків (ДРФО) та Державним реєстром актів цивільного стану громадян (ДРАЦСГ). Зміни дадуть змогу поліпшити якість даних у системі й мінімізувати проблеми, повʼязані з пошуком пацієнта й виявленням некоректних записів.

Раніше Уряд запровадив верифікацію лікарів ПМД на предмет перебування в межах України менше 270 днів упродовж року.

5 березня

МОЗ затвердило новий стандарт медичної допомоги «Аномалії прикусу»

МОЗ затвердило новий стандарт медичної допомоги «Аномалії прикусу»

Стандарт медичної допомоги «Аномалії прикусу (мезіальна оклюзія, відкритий прикус, глибокий прикус)» містить три розділи:

  1. Організація надання медичної допомоги при лікуванні пацієнтів із аномаліями прикусу
  2. Діагностика аномалій оклюзії
  3. Лікування та подальше спостереження пацієнтів з аномаліями оклюзії

Документ доповнюють чотири додатки:

  1. Внутрішньоротовий та зовнішньоротовий фотопротокол 
  2. Лікувально-профілактичні заходи та активне ортодонтичне лікування мезіального прикусу
  3. Лікувально- профілактичні заходи та активне ортодонтичне лікування відкритого прикусу в залежності від періодів прикусу 
  4. Лікувально- профілактичні заходи та активне ортодонтичне лікування глибокого прикусу 

Раніше МОЗ затвердило стандарт медичної допомоги «Карієс зубів».

5 березня

Ознайомтеся зі змінами у медичному законодавстві за лютий 2025 року

Зміни до ДКХП 78 від 24.02.2025

Експертус Медзаклад групує найважливіші оновлення за темами й оформлюємо їх у зручну таблицю, аби вам не довелося штудіювати гори нормативки.

Дата набрання чинності документа

Суть змін

Підстава

Воєнний стан

06.02.2025 і 08.02.2025

ВРУ продовжила дію воєнного стану і мобілізації ще на 90 днів — до 9 травня  2025 року

Закони України:

18.02.2025

КМУ затвердив план пріоритетних дій на 2025 рік

План містить майже 400 кроків у зонах відповідальності всіх міністерств і відомств.

Серед планів уряду щодо охорони здоров’я:

1. Запровадити експериментальний проєкт щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Мета — зберегти фізичне здоров’я ветеранів війни завдяки розширеним послугам з первинної медичної допомоги.

2. Посилити адресність у наданні державних виплат і підвищити достовірність інформації, на підставі якої уряд оплачує медичні послуги, лікарські засоби й медичні вироби за програмою медичних гарантій. Державні виплати мають отримувати найбільш незахищені верстви населення. Також уряд має забезпечити ефективне використання бюджетних коштів.

3. Реконструювати й модернізувати ЗОЗ у межах реалізації публічних інвестиційних проєктів. Мета — забезпечити доступ населення до медичної допомоги належної якості, відбудувати зруйновану медичну інфраструктуру за принципом «відбудувати краще, ніж було». Такі кроки сприятимуть покращенню здоров’я й підвищенню рівня благополуччя населення.

4. Забезпечити доступ і сталість послуг у сфері охорони здоров’я. Мета:

  • забезпечити доступ населення до послуг з охорони ментального здоров’я на рівні територіальної громади;
  • розширити доступ населення до реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я на рівні територіальної громади.

5. Розробити й подати КМУ проєкт акта КМУ щодо створення умов для того, щоб забезпечити житлом медичних працівників з огляду на пріоритезацію заповнення вакансій у сільській місцевості. Мета — поліпшити стан укомплектування медичними працівниками ЗОЗ для надання доступної і високоякісної медичної допомоги, зокрема в сільській місцевості в результаті створення механізму, спрямованого на поліпшення житлових умов

Розпорядження КМУ «Про затвердження плану пріоритетних дій Уряду на 2025 рік» від 18.02.2025 № 131-р

20.02.2025

МОЗ оновило критерії визначення підприємства, установи та організації такими, що мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері охорони здоров’я

Тепер критеріїв не 15, а 16. У критерії потрапили підприємства, установи, організації (зокрема й їх структурні підрозділи) державної або приватної форми власності, які уповноважені Держлікслужбою проводити роботи з контролю якості лікарських засобів. Умова для приватних підприємств — розмір нарахованої середньої заробітної плати працівникам. За останній календарний квартал вона має бути не нижчою за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 4.

Також МОЗ уточнило критерій для суб’єктів господарювання, які здійснюють заготівлю крові. Ідеться про заготівлю крові та її компонентів, виробництво препаратів крові, ввезення в Україну гемопоетичних стовбурових клітин (з периферичної крові чи кісткового мозку) з метою трансплантації.

Є і нова умова до критичності підприємств, установ та організацій, що належать до основних реципієнтів програми Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, відповідно до Закону України «Про виконання програм Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні» від 21.06.2012 № 4999-VI або є стороною укладених договорів (контрактів), угод, меморандумів, які реалізують за кошти міжнародних банківських установ і організацій, неурядових організацій, благодійних фондів, повинні. Щоб відповідати критерію, вони повинні  подавати щомісячну (або щоквартальну) інформацію та документального підтверджувати виконання укладених договорів (контрактів), угод, меморандумів для потреб галузі охорони здоров’я

Наказ МОЗ «Про внесення змін до Критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємства, установи та організації, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері охорони здоров’я» від 14.02.2025 № 264

26.02.2025

КМУ продовжив дію відстрочок заброньованих працівників до 31 березня

Підприємства матимуть час підтвердити статус критично важливих відповідно до оновлених критеріїв та перебронювати працівників.

Який порядок перебронювання >>

Постанова КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2024 р. № 1332 і від 14 січня 2025 р. № 36» від 25.02.2025 № 208

Реформування

28.02.2025

ВРУ скасувала Господарський кодекс

Разом із ГК законодавці скасовують, зокрема, термін «підприємство» та пов’язані з ним організаційно-правові форми:

  • приватне підприємство;
  • державне (казенне, комерційне, некомерційне) підприємство;
  • комунальне (комерційне, некомерційне) підприємство;
  • спільне комунальне підприємство;
  • дочірнє підприємство;
  • іноземне підприємство;
  • підприємство об’єднання громадян (релігійної організації, профспілки);
  • підприємство споживчої кооперації.   

Що це означає для закладів охорони здоров’я? — Усі ЗОЗ, які функціонували у формі підприємств, мають перетворитися на акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю або державні (комунальні) некомерційні товариства.

Зміна організаційно-правової форми відбуватиметься без реорганізації, під час реєстрації змін у Єдиному державному реєстрі. Жодних окремих заяв чи адміністративних зборів не потрібно.

Не буде більше і права господарського відання та права оперативного управління, якими наразі наділені користувачі державного та комунального майна. Натомість ДНП і КНП користуватимуться майном на праві узуфрукта державного (комунального) майна.

Закон буде введений в дію 28 серпня 2025 року

Закон України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб» від 09.01.2025 № 4196-IX

08.02.2025

Набрав чинності Закон про систему охорони психічного здоров’я

Сім основних положень документа:

1. Координація на всіх рівнях: чіткий розподіл обов’язків між державою, громадськими організаціями та приватним сектором, доступ до послуг на рівні громад.

2. Якість і стандартизація послуг: єдина термінологія, стандартизація послуг, мультидисциплінарний підхід для надання високоякісних послуг із психічного здоров’я.

3. Захист прав: конфіденційність і права пацієнтів на якісні й доступні послуги.

4. Розвиток фахівців: сертифікація та безперервне навчання спеціалістів у сфері психічного здоров’я.

5. Фінансування: підтримка з держбюджету й міжнародних джерел.

6. Програми для груп населення: діти, молодь, ветерани, переселенці й військовослужбовці отримають доступ до психосоціальної підтримки.

7. Міжнародна співпраця й контроль: установлення міжнародних стандартів і запровадження системи нагляду, що включає сертифікацію фахівців

Закон України «Про систему охорони психічного здоровʼя в Україні» від 15.02.2025 № 4223-IX

Запобігання копупції

01.01.2025

Голови та члени експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО) мають подавати антикорупційні декларації

Після реформування медико-соціальних експертних комісій декларантами стали голови та члени ЕКОПФО. Тепер на них поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII. Відповідно, вони мають подавати антикорупційні декларації.

Обов’язок подання декларацій виникає з моменту включення особи до Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи. Такий перелік лікарів затверджує керівник ЗОЗ, у якому організоване проведення ОПФО, і підлягає оновленню не менш як один раз на рік.

Адміністратори ЕКОПФО до декларантів не належать.

Роз’яснення МОЗ і НАЗК >>

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19.12.2024 № 4170-IX

Співпраця з НСЗУ

01.03.2025

НСЗУ не платитиме за пацієнтів, задекларованих у лікарів, що перебувають за кордоном

НСЗУ запроваджує верифікацію перебування медпрацівників первинної медичної допомоги в межах України. Якщо моніторинг покаже, що лікар за останні 365 календарних днів перебував на території України менше 270 днів, то до капітаційної ставки за обслуговування пацієнтів такого лікаря застосовуватиметься коригувальний коефіцієнт 0, якщо це спричинило порушення умов договору.

Моніторинг ураховуватиме всі законні підстави перебування лікарів за кордоном (перебування у відпустці для догляду за дитиною, тимчасова непрацездатність тощо). До таких випадків коригувальний коефіцієнт НСЗУ не застосовуватиме

Постанова КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2024 р. № 1503» від 28.02.2025 № 224

01.03.2025

КМУ продовжив строк верифікації неповнолітніх пацієнтів в ЕСОЗ

Верифікація триватиме до 1 липня 2025 року. До того часу НСЗУ платитиме за задекларованих дітей, які не пройшли верифікації до 1 березня, у повному обсязі

14.02.2025

КМУ затвердив порядок використання коштів на два пакети медичної допомоги учасникам бойових дій:

  • зубопротезування;
  • планову стоматологічу допомогу;
  • забір та збереження репродуктивних клітин.

Послуги із зубопротезування та планової стоматологічної допомоги надаватимуть:

  • ветеранам (учасникам бойових дій);
  • особам з інвалідністю внаслідок війни, які брали участь у захисті суверенітету й територіальної цілісності України;
  • військовослужбовцям (учасникам бойових дій).

Для військовослужбовців, які ще не отримали посвідчення учасника бойових дій, підходить довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України

Послуги із забору та збереження репродуктивних клітин доступні:

  • військовослужбовцям ЗСУ;
  • працівникам інших структур, які беруть участь у бойових діях або здійснюють заходи з національної безпеки.

Перелік послуг включає забір та кріоконсервацію біологічного матеріалу як чоловіків, так і жінок.

Докладніше про обсяг та оплату послуг >>

Постанова КМУ «Деякі питання використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання окремих медичних послуг деяким категоріям осіб, які захищають/захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» від 11.02.2025 № 156

Медичні кадри

24.02.2025

МОЗ унесло зміни до кваліфікаційних характеристик лікарських професій

У кваліфікаційних характеристиках більшості посад у розділі «Професіонали в галузі лікувальної справи (крім стоматології)» з’явилися обов’язки:

  • здійснювати медичну експертизу з тимчасової непрацездатності;
  • у випадках виявлення ознак стійкої втрати професійної працездатності формувати направлення для пацієнтів на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (ОПФО);
  • брати участь у роботі лікарсько-консультативної комісії та експертної команди з ОПФО.

Знати роботу  експертної команди з ОПФО та формувати направлення для пацієнтів на проведення ОПФО тепер входить і до обов’язків лікаря-хірурга щелепно-лицевого.

Докланіше про зміни >>

Наказ МОЗ «Про затвердження Змін до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я» від 24.02.2025 № 307

25.02.2025

МОЗ оновило вимоги до проходження циклів спеціалізації і ТУ за спеціальністю «Терапія мови і мовлення»

Цикли спеціалізації з терапії мови та мовлення тривалістю 9 місяців проходять особи, які здобули вищу освіту за спеціальністю «Спеціальна освіта» або іншими спеціальностями галузі знань «Освіта/педагогіка» (з кваліфікацією / спеціалізацією логопед (логопедія)) та мають стаж виконання обов’язків терапевта мови і мовлення в закладах охорони здоров’я не менш ніж три роки.

Цикли спеціалізації за інтенсивною програмою тривалістю 4 місяці проходять особи, які здобули вищу освіту за спеціальністю «Спеціальна освіта» або іншими спеціальностями галузі знань «Освіта/педагогіка» (з кваліфікацією / спеціалізацією логопед (логопедія)), мають досвід виконання обов’язків терапевта мови і мовлення в ЗОЗ і склали вступне випробування у формі тестового іспиту на визначення рівня знань з терапії мови і мовлення.

Зауважте, що цикли спеціалізації «Терапія мови і мовлення» за інтенсивною програмою проводяться до 31 грудня 2025 року в закладах вищої освіти. Програми навчання затверджують виші та погоджує МОЗ.

Цикли тематичного удосконалення тривалістю 1—2 тижні проходять терапевти мови і мовлення, логопеди, які виконують обов’язки терапевта мови і мовлення в ЗОЗ

Наказ МОЗ «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 23 січня 2024 року № 112» від 20.12.2024 № 2025

Медична документація

10.04.2025

МОЗ затвердило дві нові форми звітності:

  • форму звітності № 7 (річна) «Звіт про захворювання на злоякісні новоутворення за 20__ рік»
  • форму звітності № 9 (річна) «Звіт про захворювання, які передаються переважно статевим шляхом, грибкові шкірні хвороби та коросту за 20__ рік»

Кожна форма супроводжується інструкцією щодо її заповнення.

Наказ із новими формами набере чинності через два місяці після офіційного опублікування. Водночас втратить чинність наказ МОЗ «Про затвердження Форм звітності та інструкцій щодо їхнього заповнення» від 07.04.2006 № 203

Наказ МОЗ «Про затвердження форм звітності та інструкцій щодо їх заповнення» від 18.12.2024 № 2111 у редакції наказу МОЗ від 07.01.2025 № 41

Ліки та медвироби

03.01.2025

МОЗ оновило методрекомендації планування та розрахунку потреби в лікарських засобах для лікування розсіяного склерозу

У у розділі II методрекомендацій, з'явилися два нові пункти. Вони містять інформацію про призначення, дозування і розрахунок річної потреби Ритуксимабу і Диметилфумарату

Наказ МОЗ «Про внесення змін до Методичних рекомендацій планування та розрахунку потреби у лікарських засобах для лікування хворих на розсіяний склероз» від 03.01.2025 № 22

01.03.2025

Із 1 березня знизилися ціни на найпопулярніші вітчизняні ліки

КМУ встановив граничні торговельні (роздрібні) надбавки на лікарські засоби українських виробників, з огляду на закупівельну ціну з урахуванням податків. Ці надбавки становлять 10, 15, 20 або 25%.

Повний перелік лікарських засобів, на які поширюється регулювання цін, можна переглянути на сайті МОЗ

Постанова КМУ «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо стабілізації цін на лікарські засоби» від 14.02.2025 № 168 у редакції постанови КМУ від 25.02.2025 № 207

Санепідрежим

12.02.2025

МОЗ визначило ЗОЗ для дозорного епіднагляду за ІПНМД

До списку потрапили 55 лікарень-КНП, Житомирський обласний онкологічний диспансер, Київський міський центр нефрології та діалізу, Львівський регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувальнодіагностичний центр, Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни та Хмельницький обласний протипухлинний центр. Усього 60 ЗОЗ.

Дослідження триватиме до чотирьох тижнів. А звіт за результатами дозорного епіднагляду ЦГЗ складе і надішле МОЗ до 30 грудня 2025 року.

Докладніше про дозорний епіднагляд >>

Наказ МОЗ «Про затвердження Переліку закладів охорони здоров’я, визначених для проведення дозорного епідеміологічного нагляду за інфекційними хворобами, пов’язаними з наданням медичної допомоги» від 12.02.2025 № 245

Медична допомога учасникам бойових дій

06.02.2025

КМУ постановив, що фахівці із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб можуть працювати в ЗОЗ

А саме: «Фахівець із супроводу є штатним працівником комунальної бюджетної установи (закладу) або комунального некомерційного підприємства, зокрема з числа закладів охорони здоров’я»

Постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб» від 04.02.2025 № 115

18.02.2025

Стратує експериментальний проєкт, який розширює перелік безплатних медпослуг для ветеранів на рівні первинної медичної допомоги

Учасниками експериментального проєкту стануть ЗОЗ незалежно від форми власності та ФОП, які, уклали з НСЗУ договір про медичне обслуговування щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, і мають укладений договір із НСЗУ за пакетом «Первинна медична допомога». Фінансування — з державного бюджету.

Скористатися послугами зможуть звільнені з військової служби учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни.

До послуг у межах проєкту входить:

1. складання індивідуального плану спостереження та супроводу (лікування, обстеження, діагностика, профілактичні огляди) з урахуванням стану здоров’я ветерана війни, наявних хронічних захворювань, історії хвороби та належності до групи ризику;

2. розширений скринінг станів, пов’язаних із наслідками бойових дій, зокрема:

  • посттравматичного стресового розладу (ПТСР);
  • гіпертонічної хвороби;
  • хронічного больового синдрому;

3. надання психологічної допомоги, яка охоплює:

  • індивідуальну та групову терапію;
  • сесії когнітивно-поведінкової терапії;
  • програми управління стресом, тривожністю та депресією;

4. лікування хронічних станів і наслідків бойових травм, зокрема консультації фахівців (ортопеда, невролога та ін.);

5. участь у виконанні індивідуальних реабілітаційних планів для відновлення після травм і захворювань;

6) участь у лікуванні захворювань і травм опорно-рухової системи, зокрема артриту, артрозу та хвороб суглобів.

Докладніше про проєкт >>

Постанова КМУ «Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» від 04.02.2025 № 140

13.02.2025

МОЗ затвердило 11 нових клінічних протоколів за темою «Бойова травма»

  • «Біль, тривога і делірій (бойова травма)»
  • «Вентилятор-асоційована пневмонія (бойова травма)»
  • «Вибухова травма вуха / акустична травма і втрата слуху (бойова травма)»
  • «Допомога при утопленні (бойова травма)»
  • «Забезпечення прохідності дихальних шляхів при травматичних ураженнях (бойова травма)»
  • «Основи штучної вентиляції легень (бойова травма)»
  • «Радіологія: візуалізаційні дослідження поранених у фронтових    умовах (бойова травма)»
  • «Реанімаційна ендоваскулярна балонна оклюзія аорти (reboa) для  лікування геморагічного шоку (бойова травма)»
  • «Реанімаційні заходи із контролем пошкоджень (бойова травма)»
  • «Травма ока: первинна допомога (бойова травма)»
  • «Лікування травми сечостатевої системи (бойова травма)»

Усі протоколи за темою «Бойова травма» >>

Наказ МОЗ «Про затвердження нових клінічних протоколів за темою «Бойова травма» від 13.02.2025 № 253

05.02.2025

МОЗ затвердило новий перелік ЗОЗ і відповідальних осіб за надання офтальмологічної допомоги особам із пораненнями органів зору

До переліку увійшло 23 комунальних ЗОЗ.

Структурні підрозділи з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій повинні забезпечити:

  • перегляд та, за потреби, унесення змін до маршрутів пацієнтів з надання офтальмологічної допомоги особам з пораненнями органів зору, з урахуванням переліку закладів;
  • організацію та координацію надання офтальмологічної допомоги в області, Києві, Севастополі;
  • консультування або телеконсультування всіх пацієнтів з пораненнями органів зору відповідальними особами, визначеними в переліку;
  • організацію міжлікарняних перевезень пацієнтів з пораненнями органів зору, які за інформацією відповідальних осіб потребують надання медичної допомоги в іншому ЗОЗ;
  • моніторинг наявності очних протезів (епіпротезів) у ЗОЗ, визначених у переліку;
  • моніторинг якості, своєчасності та обсягу надання медичної допомоги пацієнтам.

Новий наказ дієятиме протягом воєнного стану. Водночас утратив  чинність наказ МОЗ «Про затвердження переліку пріоритетних закладів охорони здоров’я для надання спеціалізованої офтальмологічної допомоги особам, які мають захворювання органів зору, що виникли внаслідок бойових дій, вогнепального та іншого поранення та переліку захворювань органів зору, що виникли внаслідок бойових дій, вогнепального та іншого поранення для організації надання спеціалізованої офтальмологічної допомоги у визначених закладах охорони здоров’я» від 05.03.2024 № 379

Наказ МОЗ «Про затвердження переліку пріоритетних закладів охорони здоров’я та відповідальних осіб за організацію надання офтальмологічної допомоги особам, які мають захворювання органів зору, що виникли внаслідок бойових дій, вогнепального та іншого поранення» від 05.02.2025 № 205

Стандарти меддопомоги

03.02.2025

МОЗ затвердило стандарт меддопомоги пацієнтам із раком молочної залози

Стандарт визначає, що медичну допомогу пацієнтам з раком молочної залози надають спеціалізовані ЗОЗ. Для діагностики, лікування та спостереження потрібне інтегрованого ведення мультидисциплінарною командою фахівців, до якої мають входити лікар-онколог, гінеколог-онколог, хірург-онколог, радіолог, рентгенолог, патологоанатом, лікар з променевої терапії, лікар-психолог, сімейний лікар, психолог

Наказ МОЗ «Про затвердження Стандарту медичної допомоги «Рак молочної залози» від 03.02.2025 № 195

07.02.2025

МОЗ затвердило стандарт меддопомоги пацієнтам з ідіопатичними запальними міопатіями

Діагноз і подальше лікування пацієнтів визначає лікар-ревматолог або лікар-ревматолог дитячий. Діагностика і лікування ідіопатичних запальних міопатій потребує міждисциплінарної співпраці та інтегрованого ведення пацієнтів мультидисциплінарною командою фахівців, до якої мають входити лікарі загальної практики — сімейної медицини, неврологи, ревматологи, імунологи, інфекціоністи, онкологи, гастроентерологи, пульмонологи, кардіологи, педіатри, неврологи дитячі та ревматологи дитячі

Наказ МОЗ «Про затвердження Стандарту медичної допомоги «Діагностика та лікування ідіопатичних запальних міопатій (міозитів)» від 07.02.2025 № 221

12.02.2025

КМУ впроваджує монопослугу з реабілітації

Формат монопослуги передбачає, що фахівці з реабілітації (фізичний терапевт, ерготерапевт чи терапевт мови та мовлення) зможуть (за потреби) надавати реабілітаційну допомогу окремо від мультидисциплінарних команд — самостійно та у взаємодії із сімейними лікарями.

Монопослугу з реабілітації надаватимуть в амбулаторних умовах, вдома у пацієнта або у громаді, де він проживає. У випадках, коли послуги з реабілітації надаватимуть на первинному рівні меддопомоги, складати індивідуальний план буде не обов’язково, якщо є направлення від сімейного лікаря.

Докладніше про зміни >>

Постанова КМУ «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 р. № 1268 і від 16 грудня 2022 р. № 1462» від 07.02.2025 № 132

Трансплантація

27.02.2025

КМУ затвердив порядок та умови вилучення, зберігання, тестування, обробки і використання анатомічних матеріалів, призначених для трансплантації тканин

Порядок та умови визначають механізм вилучення, зберігання, тестування, обробки і використання анатомічних матеріалів, призначених для трансплантації тканин в разі посмертного донорства, а також для трансплантації тканин, вилучених під час оперативних втручань, які проводять за відповідними медичними показаннями, якщо на це надав письмову згоду об’єктивно поінформований пацієнт, якому виконують оперативне втручання, що не вважається донорством.

Дія порядку та умов поширюється на ЗОЗ, бюро судово-медичної експертизи та інших суб’єктів господарювання, що згідно із законодавством мають право провадити діяльність, пов’язану з трансплантацією тканин, та/або надавати послуги зі зберігання, тестування, обробки і використання анатомічних матеріалів, призначених для трансплантації тканин

Постанова КМУ «Про затвердження Порядку та умов вилучення, зберігання, тестування, обробки і використання анатомічних матеріалів, призначених для трансплантації тканин» від 21.02.2025 № 203

25.02.2025

МОЗ розширило перелік матеріалів, призначених для виготовлення біоімплантатів, дозволених до вилучення у донора-трупа

До переліку додали:

  • фрагмент діафізу променевої кістки;
  • фрагмент діафізу ліктьової кістки;
  • сальник черевної порожнини;
  • підшкірна жирова тканина;
  • нервова тканина та її фрагменти.

Відповідні зміни МОЗ унесло також до форми № 033/о/т «Акт про вилучення анатомічних матеріалів людини, призначених для виготовлення біоімплантатів», затвердженої наказом МОЗ від 11.06.2021 № 1184 

Наказ МОЗ «Про внесення змін до Переліку анатомічних матеріалів людини, призначених для виготовлення біоімплантатів, дозволених до вилучення у донора-трупа та форми № 033/о/т «Акт про вилучення анатомічних матеріалів людини, призначених для виготовлення біоімплантатів» від 07.01.2025 № 38 у редакції наказу МОЗ від 24.01.2025 № 153

Втрачають чинність

05.02.2025

Наказ МОЗ «Про затвердження переліку пріоритетних закладів охорони здоров’я для надання спеціалізованої офтальмологічної допомоги особам, які мають захворювання органів зору, що виникли внаслідок бойових дій, вогнепального та іншого поранення та переліку захворювань органів зору, що виникли внаслідок бойових дій, вогнепального та іншого поранення для організації надання спеціалізованої офтальмологічної допомоги у визначених закладах охорони здоров’я» від 05.03.2024 № 379

Наказ МОЗ «Про затвердження переліку пріоритетних закладів охорони здоров’я та відповідальних осіб за організацію надання офтальмологічної допомоги особам, які мають захворювання органів зору, що виникли внаслідок бойових дій, вогнепального та іншого поранення» від 05.02.2025 № 205

24.02.2025

 Накази МОЗ:

  • «Про затвердження Примірного положення про центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги» від 01.09.2011 № 557;
  • «Про затвердження технічного опису бланків форм первинної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях» від 17.12.2012 № 1066;
  • «Про затвердження Плану заходів щодо медичної, психологічної, професійної реабілітації та соціальної адаптації учасників антитерористичної операції» від 19.06.2015 № 351

Наказ МОЗ «Про внесення зміни до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 06 лютого 2017 року № 90 та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України» від 24.02.2025 № 308

За матеріалом Експертус Медзаклад

5 березня

⚡️ Отримуйте миттєві новини в галузі охорони здоров'я

Прагнете бути в курсі всіх новацій у медичному законодавстві, отримувати нагадування про важливі справи, орієнтуватися в усьому, що знову надумало змінити МОЗ, вчасно реагувати на постанови Уряду та укази Президента? Тоді вам до нас!

Долучайтеся до Telegram-каналу «Медична справа. Новини» та до приватного каналу у Facebook «Експертус Медзаклад» і отримуйте гарячі новини галузі охорони здоров'я!

Долучитися до Telegram ►►► Долучитися до Messenger ►►►

4 березня

МОЗ затвердило дві нові форми звітності

МОЗ затвердило дві нові форми звітності

Стандарти і протоколи, які МОЗ затвердило у 2021—2025 роках

МОЗ наказом від 18.12.2024 № 2111 (далі — Наказ) у редакції наказу від 07.01.2025 № 41 затвердило дві нові форми звітності:

  • форму звітності № 7 (річна) «Звіт про захворювання на злоякісні новоутворення за 20__ рік»;
  • форму звітності № 9 (річна) «Звіт про захворювання, які передаються переважно статевим шляхом, грибкові шкірні хвороби та коросту за 20__ рік».
Наказ МОЗ від 18.12.2024 № 2111 Скачати форму № 7 і № 9

Наказ набере чинності 10.04.2025. Водночас втратить чинність наказ МОЗ «Про затвердження Форм звітності та інструкцій щодо їхнього заповнення» від 07.04.2006 № 203.

Врахуйте, що з 1 березня діє виключно електронне направлення на ВЛК.

За матеріалом Експертус Медзаклад

Наказ із новими формами набере чинності через два місяці після офіційного опублікування. Водночас втратить чинність наказ МОЗ «Про затвердження Форм звітності та інструкцій щодо їхнього заповнення» від 07.04.2006 № 203

4 березня

Контрактування-2025: НСЗУ приймає пропозиції про укладення договорів ще за одним пакетом

Контрактування-2025: НСЗУ

Подайте пропозицію про укладення договорів про медичне обслуговування щодо надання розширених послуг з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України до 18:00 15 жовтня 2025 року за пакетом «Розширені послуги з первинної медичної допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України».

Як забронювати працівників ЗОЗ у Дії

Якщо виникають питання під час заповнення заяви та/або подання пропозиції, звертайтеся на безкоштовну гарячу лінію НСЗУ 16-77, а також за телефонами міжрегіональних департаментів Національної служби здоров'я.

Раніше стало відомо, що НСЗУ верифікуватиме, чи лікарі первинки перебувають в Україні.

4 березня

Професійний календар для менеджера в галузі охорони здоров’я: плануйте роботу за допомогою сервісу

Професійний календар: про сервіс

Найцікавіші події для керівника закладу охорони здоровʼя знайдете в окремому сервісі — «Професійний календар». Він розміщений у верхньому меню електронного журналу «Управління закладом охорони здоров'я».

Події у календарі позначені блакитними кружечками. Для того щоб переглянути подію, натисніть на дату. Щоб перейти до наступного або попереднього місяця, натисніть на стрілочку праворуч або ліворуч відповідно.

Професійний календар для менеджера в галузі охорони здоров’я: плануйте роботу за допомогою сервісу

За допомогою календаря завжди знатимете кількість на місяць:

  • календарних днів;
  • вихідних днів;
  • днів, у які роботу не провадять;
  • робочих днів.

Унизу календаря наведена таблиця розрахунку норм тривалості робочого часу на обраний місяць.

3 березня

Голови та члени експертних команд з ОПФО мають подавати антикорупційні декларації — НАЗК

Із 1 січня в Україні замість системи МСЕК почала функціонувати нова система оцінювання повсякденного функціонування особи (далі — ОПФО) і працювати експертні команди з ОПФО (далі — ЕКОПФО). НАЗК повідомило, що члени ЕКОПФО є декларантами, тобто особами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII. Тобто вони повинні подавати антикорупційні декларації.

Антикорупційні декларації — 2025: хто, коли та які подає

Обов’язок подавати декларацій виникає з моменту включення особи до Переліку лікарів, які  мають право проводити ОПФО. 

Також НАЗК наголосило: незважаючи на те, що повноваження, права і обов’язки МСЕК щодо проведення медико-соціальної експертизи припинилися 31.12.2024, голови та члени МСЕК також залишилися декларантами, тобто особами, які зобов’язані подати декларації.

Нагадаємо, ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 № 3384-IX, згідно з яким щорічну е-декларацію слід подавати до 1 квітня (не пізніше ніж 31 березня) за минулий рік. Тобто за 2024 рік подайте декларацію до 31.03.2025 включно.

3 березня

1 квітня набудуть чинності нові Державні санітарні норми та правила щодо поводження з медичними відходами

1 квітня набудуть чинності нові Державні санітарні норми та правила щодо поводження з медичними відходами

01.04.2025 набуває чинності наказ МОЗ від 31.10.2024 № 1827. Він затверджує новий Порядок управління медичними відходами, у тому числі вимоги щодо безпечності для здоров'я людини під час утворення, збирання, зберігання, перевезення, оброблення таких відходів.

Як розробити графік навчань з інфекційного контролю

Врахуйте, що з 01.04.2025 втратять чинність старі Державні санітарні норми та правила щодо поводження з медичними відходами, які регулює наказ МОЗ від 08.06.2015  № 325.

Не забудьте до 31 березня подати антикорупційну деклараацію за 2024 рік.

За матеріалами МОЗ