Що нового

у сфері охорони здоров’я

1 грудня

Адвент-календарі для медиків: заберіть свої подарунки

Частинку нашого тепла, сюрпризи й помічні матеріали редакція системи «Експертус Медзаклад» запакувала у цей

. Заходьте і відкривайте комірки, щоб створити собі святковий настрій та отримати подарунки.

Щодня активуватиметься нова дата — відповідна комірка підсвічуватиметься веселковим сяйвом, доки ви її не відкриєте. Щоб відкрити комірку з датою, просто натисніть на неї. 

Уже за декілька тижнів святкуватимемо Різдво. Але що робити, якщо святкового настрою немає, а є лише купа клопотів і незавершених робочих завдань? Звісно, вести адвент-календар! Наш адвент-календар не з шоколадками, але він вам неодмінно сподобається! На вас чекають корисні подарунки, привітання, цікаві завдання з призами, чудові ідеї, як додати дива у буденне життя.

Щодня в

активуватиметься нове віконечко із цікавинками. Відкрити всі разом наперед не вийде. Але подарунки за минулі дати надійно зберігатимуться для вас у своїх віконцях. Обов’язково знайдіть і виконайте три завдання від Святого Миколая, щоб отримати різдвяний подарунок. 

Якщо з певних причин не вдалося зазирнути в календар у певну дату, не переймайтеся: він індивідуальний і завдання чекатимуть на вас. Однак рекомендуємо заходити в

день у день, адже в ньому не лише чимало цікавих задумів для передсвяткових робочих днів, а й ідеї для чарівного сімейного дозвілля на вихідних. 

Щодня активуватиметься нова дата — відповідне віконце підсвічуватиметься веселковим сяйвом, доки ви її не відкриєте.

1 грудня

Візьміть участь у круглому столі «Як ефективно управляти стоматологією»

запрошує приєднатися до обговорення проблемних питань в управлінні стоматологією. Під час круглого столу експерти порушать тему атестації лікарів та медсестер, дадуть поради, як підготуватися до змін у ліцензуванні та скласти список документів, необхідних для ефективного управління стоматологічним закладом. 

Захід відбудеться 16 січня 2024 року об 11:00.

Спікери круглого столу «Як ефективно управляти стоматологією»

 • Антоніна Нижникзасновник юридичної компанії «Медконсалтинг», провідний фахівець у галузі медичного права;
 • Алла Поживіловадиректор медичного центру «Градаліс», магістр управління інноваційною діяльністю, практикуючий лікар стоматолог-терапевт-ортопед вищої категорії;
 • Ірина Мазур професор кафедри стоматології Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика, президент ГО «Асоціація стоматологів України», доктор медичних наук, професор.

Готуйте свої запитання. Буде цікаво! Маєте запитання вже зараз? Чудово! Аби експерти встигли його опрацювати, заповніть форму:

Ознайомтеся з програмою підвищення кваліфікації «

» від Вищої школи БПР. Після навчання ви успішно проходитимете перевірки держорганів, не матимете проблем із ліцензією, наведете лад у кадрових питаннях, поліпшите якість медичної допомоги та санепідрежиму, а також переглянете маркетингову політику закладу.

1 грудня

Зима в подарунок: акція на передплату та навчання для медиків

Зима в подарунок: акція на передплату та навчання для медиків

Передплатіть журнали «

» та «
», систему «
» на вигідних акційних умовах: платіть за 9 місяців і отримайте 3 в подарунок, або ж платіть за 5 місяців і отримайте 1 в подарунок!

Також підготували для вас акцію «Знижка під ялиночку» від

. Лише у грудні оформте доступ до програми школи зі знижкою 20%!

Зима в подарунок: акція на передплату та навчання для медиків

Деталі акційних умов передплати та навчання
дізнайтеся у менеджера за номером 0 800 21 20 12
(усі дзвінки безплатні)

1 грудня

Контрактування-2024: НСЗУ приймає пропозиції про укладення договорів ще за трьома пакетами

Контрактування-2024: НСЗУ приймає пропозиції про укладення договорів ще за трьома пакетами

НСЗУ опублікувала оголошення про прийом пропозицій про укладення договорів ще за трьома пакетами ПМГ-2024. Подати пропозицію можна до 18:00 15 грудня 2023 року

Нові пропозиції та повторні пропозиції з усунутими недоліками, подані після закінчення цього строку, НСЗУ не розглядатиме. Подати пропозиції про укладення договорів можна за такими пакетами Програми медичних гарантій — 2024:

 1. Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах
 2. Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій
 3. Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах

Якщо виникають питання під час заповнення заяви та/або подання пропозиції, звертайтеся на безкоштовну гарячу лінію НСЗУ 16-77, а також за телефонами міжрегіональних департаментів Національної служби здоров'я.

Раніше НСЗУ опублікувала перше оголошення про укладення договорів за Програмою медичних гарантій — 2024 за пакетом «Первинна медична допомога». Усього на сайті НСЗУ є вже 35 оголошень про укладення договорів за ПМГ-2024.

За матеріалами НСЗУ

1 грудня

Із 1 грудня починає діяти новий порядок отримання та обліку гуманітарної допомоги

Із 1 грудня діятиме новий порядок отримання та обліку гуманітарної допомоги

Із 1 грудня 2023 року починають діяти нові правила щодо операцій із гуманітарною допомогою. Замість постанови КМУ від 01.03.2022 № 174 варто буде керуватися постановою КМУ «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» від 05.09.2023 № 953.

Крім того, із 1 грудня втрачає чинність і постанова КМУ «Деякі питання отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги» від 05.03.2022 № 202, яку уряд ухвалив із початком воєнного стану.

Роботу з гуманітарною допомогою покликана спростити Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги. Реєстрація гуманітарної допомоги та її отримувачів в цій системі розпочнеться з 1 грудня 2023 року. Вхід в неї здійснюватиметься за КЕП організації. 

Нагадаємо, з 29 листопада 2023 року почали діяти нові вимоги до ліцензування медичної практики.

За матеріалом

30 листопада

МОЗ анонсувало розширення доступу до телемедичних послуг в Україні

МОЗ анонсувало розширення доступу до телемедичних консультацій в Україні

Триває робота над новими функціональними можливостями для телемедицини в Україні, про це повідомило МОЗ. У межах електронної системи охорони здоровʼя МОЗ та НСЗУ планують впровадити сервіси телеконсультування, телерадіології та телеметрії.

Ця ініціатива є відповіддю, зокрема, на гостру потребу в забезпеченні доступу до медичних послуг для людей, які проживають у віддалених від медичної допомоги регіонах, і для тих, хто постраждав від війни, наголосило МОЗ. Пацієнти по всій країні зможуть шукати лікарів, записуватися на прийом онлайн й отримувати консультації із застосуванням безпечного відео- та аудіозв’язку.

Впровадження телерадіології забезпечить збереження діагностичних досліджень, виконаних на радіологічному обладнанні (КТ, МРТ тощо). За потреби лікарі з відповідними правами доступу зможуть переглядати ці дослідження, описувати їх, створювати на їх базі спостереження та призначати лікування пацієнту.

Окрім цього, результати телеметричних даних діагностики зберігатимуться в єдиному захищеному місці — центральній базі даних електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ). При цьому результати ЕКГ, виміри показників життєдіяльності людини (як-от насиченість киснем крові, спірометрія тощо) та інших таких досліджень не потрібно зберігати вдома чи в лікарні.

Заплановано інтегрувати нові функціональні можливості з наявними модулями ЕСОЗ і розширити можливості не лише у сфері телеконсультування, а й теледіагностики. 

Раніше МОЗ утворило Міжвідомчу робочу групу з питань розбудови телемедицини.

За матеріалами МОЗ

30 листопада

Від початку повномасштабної війни росія пошкодила 1474 об'єктів українських медзакладів — МОЗ

За період повномасштабної війни російські снаряди та ракети зруйнували 194 обʼєкти медзакладів та ще 1474 обʼєкти пошкодили. Найбільших втрат зазнала медична інфраструктура Харківської, Донецької, Дніпропетровської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької, Київської та Чернігівської областей, повідомило МОЗ.

Крім того, ворог пошкодив 103 автівки екстреної медичної допомоги, знищив 253 автомобілі та захопив 125 автівок «екстренки». 

Однак, попри всі атаки на медичні заклади та постійні бомбардування ворога, в Україні тривають роботи з відбудови медичної інфраструктури. Першочергово йдеться про обʼєкти на деокупованих територіях, які внаслідок ворожих обстрілів та бомбардувань зазнали невеликих ушкоджень. 

Станом на середину листопада 2023 року вже вдалося повністю відновити 421 об’єкт медзакладів, ще 413 об’єктів відновлено частково. 

Раніше почали діяти нові вимоги до ліцензування медичної практики.

За матеріалами МОЗ

30 листопада

МОЗ оновило форму первинної облікової документації № 086/о

21 листопада 2023 року набрав чинності наказ МОЗ «Про організацію медичних оглядів дітей та інших осіб для зарахування їх до закладів освіти, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку» від 25.07.2023 № 1351 (далі Наказ № 1351).

Наказ № 1351 виклав у новій редакції форму первинної облікової документації № 086/о, а також затвердив Порядок проведення медичного огляду дітей та інших осіб для зарахування їх до закладу освіти, дитячого закладу оздоровлення та відпочинку.

Оновлену медичну довідку форми № 086/о видає лікар первинної медичної допомоги.

Щоб отримати довідку, дитина має мати всі щеплення згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Лікар видає довідку, якщо немає медичних протипоказань для перебування дитини в закладі освіти.

За матеріалами МОЗ

29 листопада

Реєструйтеся на безплатний вебінар «Робота ЗОЗ спроможної мережі у 2024 році»

Експертус запрошує взяти участь в безплатному

«Робота закладу охорони здоров’я спроможної мережі у 2024 році». Захід відбудеться 19 грудня 2023 року об 11:00.

Лектор вебінару — Володимир Івчук, незалежний консультант, старший радник Агенції розвитку охорони здоров'я, експерт міжнародних проєктів програми U-LEAD with Europe, USAID, GIZ, WB, UNDP.

Програма вебінару:

 1. Перші підсумки за результатами формування госпітальних округів
 2. Операційне і стратегічне планування діяльності
 3. Оптимізація структури і штату лікарень
 4. Повноваження власників і департаментів охорони здоров’я
 5. Зміни у співпраці з НСЗУ
 6. Зміни для закладів первинної медичної допомоги
 7. Орієнтири для закладів поза спроможною мережею

29 листопада

Почали діяти нові вимоги до ліцензування медичної практики

Ліцензування медпрактики

Наприкінці вересня Кабмін змінив Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджені постановою КМУ від 02.03.2016 № 285 (далі — Ліцензійні умови). Підстава — постанова КМУ від 05.09.2023 № 1034. Нові норми набрали чинності 29 листопада 2023 року. Як вони вплинуть на ліцензування медичної практики?

Жодних актів санепідобстеження

Раніше, ліцензіат мусив отримати і подати органу ліцензування акт санітарно-епідеміологічного обстеження об’єкта, якщо змінював функціональное призначення приміщень, переплановував, розширював площі приміщень медзакладу чи змінював перелік лікарських спеціальностей і спеціальностей молодших спеціалістів з медичною освітою, за якими провадить діяльність. Оновлені Ліцензійні умови не місять такої вимоги.

Відповідно, не треба вписувати реквізити акта санітарно-епідеміологічного обстеження в оновлену форму Відомостей про стан матеріально-технічної бази, наявність персоналу із зазначенням його освітнього і кваліфікаційного рівня, наведених у додатку 2 до Ліцензійних умов (далі — Відомості). Нагадаємо, що раніше ця вимога стосувалася всіх надавачів медпослуг, окрім первинної медичної допомоги.

Ліцензування реабілітаційної допомоги

Відомості про фахівців з реабілітації

КМУ визначив, що ліцензіати провадять медичну практику, не лише за лікарськими спеціальностями та спеціальностями молодших спеціалістів з медичною освітою. Нею займаються також фахівці з реабілітації, перелік яких затверджений МОЗ (п. 9 Ліцензійних умов).

Із 29 листопада інформацію про спеціальності та кваліфікацію фахівців з реабілітації, за якими провадите господарську діяльність з медичної практики, потрібно буде зазначати у Відомостях (п. 19 Відомостей). Як і у випадку лікарів, молодших спеціалістів з медичною (фармацевтичною) освітою і професіоналів з вищою немедичною освітою, стежте, щоб фахівці з реабілітації відповідали єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ (п. 26-1 Ліцензійних умов).

Вимоги до реабілітаційних закладів

Оновлені Ліцензійні умови містять вимоги до реабілітаційних закладів (п. 15-1). Так, ліцензіат, який надає реабілітаційну допомогу, повинен:

 • затвердити індивідуальний реабілітаційний план;
 • моніторити й оцінювати результати виконання плану, коригувати його за необхідності;
 • забезпечити доступність реабілітаційної допомоги;
 • забезпечити послідовність і своєчасність залучення до процесу реабілітації необхідних фахівців у достатній кількості;
 • розпочинати реабілітацію з реабілітаційного обстеження пацієнта, визначення наявності або ризику виникнення обмеження повсякденного функціонування, кількісної оцінки;
 • застосовувати методи доказовості в реабілітації.

Як бачимо, основою надання реабілітаційної допомоги є затверджений реабілітаційний план. У ньому зазначають:

 • результати обстеження;
 • реабілітаційний період і прогноз;
 • місце проведення реабілітації;
 • найменування ліцензіата, який буде проводити реабілітацію;
 • власні імена та прізвища фахівців, залучених до реабілітації;
 • мету і завдання реабілітації.

Окрім того, реабілітаційний заклад має дотримувати загальних вимог до суб’єктів господарювання, що провадять медичну практику. Зокрема, мати затверджені в установленому законодавством порядку:

 • статут або положення (залежно від організаційно-правової форми);
 • штатний розпис;
 • положення про його структурні підрозділи (зокрема відокремлені);
 • посадові інструкції працівників;
 • правила внутрішнього розпорядку;
 • клінічні маршрути пацієнта розроблені відповідно до клінічних протоколів і стандартів медичної допомоги (медичних стандартів), затверджених МОЗ (п. 12 Ліцензійних умов).

Найменування реабілітаційного закладу повинне відповідати найменуванню в переліку закладів, затвердженому МОЗ та/або іншим центральним органом виконавчої влади.

Вимоги до психологічної допомоги в реабілітації 

Законодавство визначає, що психологічну допомогу в реабілітації здійснює клінічний психолог, психолог або психотерапевт, який входить до складу мультидисциплінарної реабілітаційної команди (МДРК). Така допомога охоплює діяльність, спрямовану на відновлення та підтримку функціонування особи у фізичній, емоційній, інтелектуальній, соціальній та духовній сферах із застосуванням методів психологічної та психотерапевтичної допомоги у формах психотерапії, психологічного консультування або першої психологічної допомоги (абз. 13 п. 1. ст. 1 Закону України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я» від 03.12.2020 № 1053-IXдалі — Закон про реабілітацію).

В оновлених Ліцензійних умовах КМУ уточнив, що до надання психологічної допомоги в роботі МДРК залучають фахівців, які мають:

 • вищу освіту за спеціальностями «Психологія» та/або «Медична психологія»;
 • досвід практичної роботи в закладах охорони здоров’я та/або реабілітаційних закладах не менш ніж один рік;
 • відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ.

Окрім того, психолог повинен мати обов’язкову додаткову спеціалізацію (сертифікацію) за одним з методів психотерапії у разі здійснення психотерапії депресивних, тривожних, адаптаційних, гострих стресових та посттравматичних стресових розладів, які виникли внаслідок:

 • хвороби/травми;
 • участі у бойових діях або ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
 • полону, перебування в місцях позбавлення волі;
 • інших станів здоров’я, що можуть призвести до обмеження повсякденного функціонування (п. 26-2 Ліцензійних умов).

Зверніть увагу, що обов’язкову додаткову спеціалізацію (сертифікацію) слід отримати за одним з методів психотерапії з доведеною ефективністю, що мають відповідну доказову базу міжнародних досліджень та рекомендовані міжнародними протоколами.

Оновлені Відомості

З огляду на перераховані зміни, КМУ виклав форму Відомостей про стан матеріально-технічної бази, наявність персоналу із зазначенням його освітнього і кваліфікаційного рівня у новій редакції. Скачайте оновлені Відомості.

Адже саме цю форму треба буде заповнювати і подавати в разі отримання чи змін до ліцензії із 29 листопада 2023 року.

За матеріалом

28 листопада

Запрошуємо ТОПменеджерів медзакладів на Карпати-weekend: 20 балів БПР

 

Захід відбудеться 14—17 лютого 2024 року у Буковелі.

У межах вікенду учасники візьмуть участь у дводенному семінарі на тему «Як ефективно управляти сучасним медзакладом».

Лектори Карпати-weekend

Запрошуємо ТОПменеджерів медзакладів на Карпати-weekend: 20 балів БПР 

Програма семінару «Як ефективно управляти сучасним медзакладом»

I. Створюємо сильну команду

 1. Як виявити потреби працівників
 2. У які способи поєднати фінансові й нефінансові стимули
 3. Як сформувати дієві мотиваційні інструменти
 4. Що таке корпоративна культура і навіщо вона закладу

II. Залучаємо додаткові джерела доходів

 1. Де шукати спонсорів і благодійників
 2. Як отримати фінансування з місцевого бюджету
 3. Хто може отримати гранти міжнародних організацій
 4. Як розширити перелік платних послуг Як здати приміщення в оренду

III. Запроваджуємо систему стратегічного й операційного управління

 1. Які стратегічні напрями розвитку обрати для закладу
 2. Як розробити операційний план
 3. Як моніторити реалізацію і коригувати стратегію розвитку
 4. Що включити до плану моніторингу і контролю

IV. Будуємо дієву систему управління якістю

 1. Що таке інструменти управління якістю
 2. Як застосовувати міжнародні клінічні стандарти
 3. Навіщо розробляти й запроваджувати індикатори якості
 4. Як залучати медперсонал і пацієнтів до управління якістю

УВАГА! За участь у семінарі вам має бути нараховано 20 балів БПР (за обов'язкового тестування) згідно з Критеріями, затвердженими наказом МОЗ від 22.02.2019 № 446.

Встигніть зареєструватися, адже кількість місць обмежена. Докладна інформація за телефоном
0 800 21 20 21
(дзвінки по Україні безплатні)

28 листопада

Уряд підтримав законопроєкт, який врегульовує відносини лікарів, фармацевтів і виробників ліків

Уряд підтримав законопроєкт, який врегульовує відносини лікарів, фармацевтів і виробників ліків

Виробники, дистриб’ютори лікарських засобів і представники фармацевтичних компаній продовжують налагоджувати зв’язки з медичними та фармацевтичними працівниками для просування своєї продукції. Фармацевтичні компанії можуть підкріплювати це роздачею сувенірної та брендованої продукції, подарунками, преміями тощо. Тому КМУ підтримав законопроєкт, який заборонить прояви такої «співпраці». Далі документ має розглянути ВРУ.

Проєкт Закону України «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення обмежень для медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності» чітко визначає дії, які впливають на об’єктивність та ефективність роботи лікарів і фармацевтів. Мета — не допустити призначення ліків під впливом прямих чи непрямих фінансових стимулів.

Зокрема, лікарі, фармацевти і спеціалісти з реабілітації не матимуть права безпосередньо чи через інших осіб вимагати, просити й одержувати ані кошти, ані іншу вигоду за призначення ліків конкретного виробника.

Заборона поширюватиметься і на медвироби та допоміжні засоби реабілітації. Не можна буде також використовувати для призначення ліків бланки фармкомпаній, які містять рекламну інформацію.

Окрім того, фармацевти під час відпуску лікарських засобів на прохання покупця зобов’язуватимуться надати достовірну інформацію про наявні аналоги. Провізор не має приховувати інформацію про ліки з аналогічною діючою речовиною за нижчою ціною, керуючись власною вигодою.

Законопроєкт розроблений на виконання Державної антикорупційної програми на 2023—2025 роки.

Раніше НСЗУ повідомила, що посилює антикорупційну діяльність у виконанні договірних зобов'язань.

За матеріалом

28 листопада

Реєструйтеся на два безплатні вебінари для керівників медзакладів

Експертус Охорона здоров’я підготував два безплатні вебінари для керівників медзакладів. Реєструйтеся і матимете доступ до запису та презентацій заходу, навіть якщо пропустите онлайн-трансляцію.

Робота закладу охорони здоров’я спроможної мережі у 2024 році — 19.12.2023

Програма:

 1. Перші підсумки за результатами формування госпітальних округів
 2. Операційне і стратегічне планування діяльності
 3. Оптимізація структури і штату лікарень
 4. Повноваження власників і департаментів охорони здоров’я
 5. Зміни у співпраці з НСЗУ
 6. Зміни для закладів первинної медичної допомоги
 7. Орієнтири для закладів поза спроможною мережею

Нові вимоги до ліцензування медичної практики — 26.12.2023

Програма:

 1. Пʼять кроків до ліцензії на медичну практику:
  Крок 1. Вибір форми господарювання
  Крок 2. Вибір приміщення
  Крок 3. Оснащення приміщення обладнанням
  Крок 4. Пошук персоналу
  Крок 5. Підготовка пакету документів та подання в МОЗ
 2. Розширення ліцензії новими спеціальностями
 3. Розширення ліцензії новими адресами 
 4. Актуалізація даних

28 листопада

Ознайомтеся з календарем менеджера в галузі охорони здоров’я на грудень

1 грудня

Навчання в онлайн-школі за програмою «

»

День невролога

3 грудня

Міжнародний день людей з інвалідністю

11 грудня

Усесвітній день хворого на бронхіальну астму

12 грудня

Усесвітній день загального медичного забезпечення 

19 грудня

Вебінар «
»

26 грудня

Вебінар «
»

27 грудня

Міжнародний день готовності до епідемій

 

Навчання в онлайн-школі за програмою «

»

27 листопада

Ознайомтеся з календарем медичної сестри на грудень

Ознайомтеся з календарем медичної сестри на грудень

1 грудня

Усесвітній день боротьби зі СНІДом

Онлайн-навчання за програмою «

»

3 грудня

Міжнародний день людей з інвалідністю

11 грудня

Усесвітній день хворого на бронхіальну астму

12 грудня

Усесвітній день загального медичного забезпечення

19 грудня

Вебінар «

»

26 грудня

Вебінар «
»

27 грудня

Міжнародний день протиепідемічної готовності

 

27 листопада

МОЗ затвердило Стандарт медичної допомоги «Загальний варіабельний імунодефіцит»

Стандарт медичної допомоги «Загальний варіабельний імунодефіцит» (далі — ЗВІД) містить три розділи:

 • І. Організація надання медичної допомоги
 • ІІ. Діагностика ЗВІД
 • ІІІ. Лікування та особливості вакцинації пацієнтів із ЗВІД

Також стандарт медичної допомоги «Загальний варіабельний імунодефіцит» містить два додатки:

 • Клінічні критерії підозри щодо ЗВІД
 • Клініко-лабораторні критерії ЗВІД

Раніше МОЗ затвердило стандарт медичної допомоги «Гострий лімфобластний лейкоз у дітей (лікування в першому гострому періоді)».

За матеріалами МОЗ

27 листопада

НСЗУ опублікувала вимоги до 40 пакетів за Програмою медичних гарантій — 2024

НСЗУ опублікувала вимоги до 40 пакетів за Програмою медичних гарантій — 2024

З погодженими специфікаціями  та умовами закупівлі за напрямами медичної допомоги, які надаватимуться за ПМГ-2024, можна ознайомитися на сайті НСЗУ.

Вимоги до пакетів складаються з двох частин:

 1. обсяг послуг, який пацієнти можуть отримати (специфікація);
 2. вимоги до закладу — організації надання допомоги, наявності фахівців та обладнання (умови закупівлі).

Наразі МОЗ погодило специфікації та умови закупівлі за 40 пакетами ПМГ-2024:

 1. Бронхоскопія
 2. Гістероскопія
 3. Езофагогастродуоденоскопія
 4. Забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів
 5. Колоноскопія
 6. Мамографія
 7. Медична допомога при гострому інфаркті міокарда
 8. Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям
 9. Неонатальний скринінг
 10. Секційне дослідження
 11. Цистоскопія  
 12. Первинна медична допомога 
 13. Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим і дітям
 14. Лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах
 15. Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах
 16. Лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями у дорослих та дітей в стаціонарних та амбулаторних умовах
 17. Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах
 18. Екстрена медична допомога
 19. Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах
 20. Радіологічне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах
 21. Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами
 22. Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на території, де ведуться бойові дії
 23. Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах
 24. Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у амбулаторних умовах
 25. Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та-або хворими, протягом перших трьох років життя
 26. Медична допомога при пологах
 27. Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах
 28. Стоматологічна допомога дорослим та дітям
 29. Ведення вагітності в амбулаторних умовах
 30. Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги
 31. Діагностика та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, у стаціонарних та амбулаторних умовах
 32. Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги
 33. Діагностика, лікування та супровід осіб з ВІЛ (та підозрою на ВІЛ)
 34. Лікування осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії
 35. Медичний огляд осіб, який організовується територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки
 36. Готовність закладу охорони здоров'я до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях
 37. Медична допомога при гострому мозковому інсульті
 38. Хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня
 39. Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій
 40. Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах

Раніше НСЗУ опублікувала одразу 31 оголошення про укладення договорів за Програмою медичних гарантій — 2024.

За матеріалами НСЗУ

27 листопада

Контрактування-2024: НСЗУ приймає пропозиції про укладення договорів за 31 пакетом

Контрактування-2024: НСЗУ приймає пропозиції про укладення договорів за 31 пакетом

НСЗУ опублікувала оголошення про прийом пропозицій про укладення договорів одразу за 31 напрямом на 2024 рік. Подати пропозицію можна до 18:00 15 грудня 2023 року

Нові пропозиції та повторні пропозиції з усунутими недоліками, подані після закінчення цього строку, НСЗУ не розглядатиме. Подати пропозиції про укладення договорів можна за такими пакетами Програми медичних гарантій — 2024:

 1. Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на території, де ведуться бойові дії
 2. Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах
 3. Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах
 4. Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги
 5. Забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів
 6. Хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня
 7. Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами
 8. Лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями в стаціонарних та амбулаторних умовах
 9. Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах
 10. Ведення вагітності в амбулаторних умовах
 11. Стоматологічна допомога дорослим та дітям
 12. Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя
 13. Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям
 14. Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим і дітям
 15. Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії
 16. Діагностика, лікування та супровід осіб із ВІЛ (та підозрою на ВІЛ)
 17. Діагностика та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, у стаціонарних та амбулаторних умовах
 18. Радіологічне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями в стаціонарних та амбулаторних умовах
 19. Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах
 20. Лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах
 21. Бронхоскопія
 22. Цистоскопія
 23. Колоноскопія
 24. Езофагогастродуоденоскопія
 25. Гістероскопія
 26. Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги
 27. Мамографія
 28. Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах
 29. Медична допомога при пологах
 30. Медична допомога при гострому інфаркті міокарда
 31. Медична допомога при гострому мозковому інсульті

Якщо виникають питання під час заповнення заяви та/або подання пропозиції, звертайтеся на безкоштовну гарячу лінію НСЗУ 16-77, а також за телефонами міжрегіональних департаментів Національної служби здоров'я.

Раніше НСЗУ опублікувала перше оголошення про укладення договорів за Програмою медичних гарантій — 2024 за пакетом «Первинна медична допомога». Усього на сайті НСЗУ є вже 32 оголошення про укладення договорів за ПМГ-2024.

За матеріалами НСЗУ

27 листопада

МОЗ розповіло, як просувається реформа судово-медичної служби

МОЗ розповіло, як просувається реформа судово-медичної служби

Завершити реорганізацію судмедекспертизи заплановано до кінця року. Про це повідомило МОЗ.

Наразі триває процес переведення регіональних бюро судмедекспертизи з комунальної форми власності в державну. За рішенням КМУ три бюро судмедекспертизи у Вінницькій, Миколаївській та Сумській областях перейшли в державну власність із віднесенням до сфери управління МОЗ. Найближчим часом міністерство утворить відповідні комісії з питань передачі вказаних цілісних майнових комплексів і завершить процес передачі в державну власність.

За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, повномасштабна війна ставить нові виклики: навантаження на судмедекспертів зросло в рази, необхідно ідентифікувати жертв, належно задокументувати випадки воєнних злочинів для забезпечення подальших розслідувань у національних і міжнародних судах і трибуналах. Без єдиної централізованої системи зробити це вкрай складно. Тому МОЗ ініціювало реорганізацію судово-медичної служби.

Міністр повідомив, що в оновленому вигляді судово-медична служба запрацює з 1 січня 2024 року. Буде створено централізовану мережу судово-медичних установ у сфері управління МОЗ.

Кадровий склад збережеться. Адже працівників теперішніх бюро судмедекспертизи прийматимуть на відповідні посади до новостворених державних установ.

Раніше МОЗ розповіло, як просувається реформування роботи ВЛК і МСЕК.

За матеріалами МОЗ

24 листопада

МОЗ затвердило новий порядок медичних оглядів дітей

МОЗ затвердило новий порядок медичних оглядів дітей

21 листопада 2023 року набрав чинності наказ МОЗ «Про організацію медичних оглядів дітей та інших осіб для зарахування їх до закладів освіти, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку» від 25.07.2023 № 1351 (далі Наказ № 1351). Відповідно до документа діти проходитимуть медичні огляди перед садком, школою, іншим закладом освіти чи оздоровлення у лікарів первинної медичної допомоги (далі — лікар ПМД).

Наказом № 1351 МОЗ затвердило Порядок проведення медичного огляду дітей та інших осіб для зарахування їх до закладу освіти, дитячого закладу оздоровлення та відпочинку (далі Порядок № 1351). А ще — виклало в новій редакції форму первинної облікової документації № 086/о. Тепер це «Медична довідка (витяг з медичної картки амбулаторного хворого)», а не «Медична довідка (лікарський консультаційний висновок)». Оновлену медичну довідку видає лікар ПМД.

Медогляди для зарахування дитини до закладів дошкільної освіти та до закладів загальної середньої освіти — обов’язкові. Для зарахування до закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та інших закладів освіти медогляди проводять за зверненням особи, якщо їх проведення вимагає заклад освіти чи умови прийому на навчання.

Під час медичного огляду дитину оглядає та остежує лікар ПМД, у якого ця дитина задекларована. За необхідності він видає направлення на обстеження лікарями-спеціалістами, а також клінічні, лабораторні та інші дослідження.

Інші додаткові обстеження лікарями-спеціалістами, клінічні, лабораторні та інші дослідження проводять за направленням лікаря ПМД або лікаря, який надає спеціалізовану медичну допомогу. Підстава  — медичні показання або вимога закладу освіти.

На основі проведених обстежень і досліджень лікар ПМД формує узагальнений висновок про стан здоров’я, надає рекомендації щодо фізичної активності та рівня фізичного навантаження, рекомендації щодо додаткових обстежень, лікування (за наявності показань), профілактичних щеплень, режиму харчування тощо. 

Результати медичного огляду лікар ПМД заносить до Медичної карти амбулаторного хворого (форма № 025/о). А особі, її батькам чи іншим законним представникам видає документи для подання до закладу освіти у порядку, визначеному законодавством. А саме — Медичну довідку (витяг з медичної картки амбулаторного хворого) (форма № 086/о) у редакції Наказу № 1351.

Для отримання довідки дитина має отримати всі щеплення згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Лікар видає довідку, якщо немає медичних протипоказань для її перебування в закладі освіти.

Якщо ідеться про медогляд для зарахування до закладу оздоровлення чи відпочинку, то лікар ПМД видає особі, її батькам чи іншим законним представникам  Медичну довідку на дитину, яка від’їжджає в дитячий заклад оздоровлення та відпочинку (форма № 079/о).

Результати медогляду для зарахування дитини до закладу освіти чинні протягом року з дати його проходження.

Раніше МОЗ повторно призупинило атестацію працівників охорони здоров’я на період воєнного стану.

За матеріалом

24 листопада

В Україні створять Державну інформаційну систему трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин

В Україні створять Державну інформаційну систему трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин

Уряд ухвалив постанову «Про затвердження положення про Державну інформаційну систему трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин» від 21.11.2023 № 1228 (далі — Постанова № 1228).

Пересадка стовбурових клітин може знадобитися за кількох видів хвороб:

 • гематологічні (гострий лейкоз, множинна мієлома, плазмоклітинний лейкоз, лімфома Ходжкіна, неходжкінські лімфоми);
 • негематологічні (L амілоїдоз чи POEMS-синдром);
 • аутоімунні.

Найголовніше в пошуку донора стовбурових клітин — швидкість визначення клітинної спорідненості. Функціональні можливості системи дають змогу в майбутньому оперативніше шукати і формувати пару донор-реципієнт, швидко обмінюватися інформацією та документами з іншими системами.

Після наповнення системи інформацією про «біологічні паспорти» (або результати обстежень) потенційних донорів гемопоетичних стовбурових клітин збільшиться кількість людей, яким медики надаватимуть медичну допомогу цим методом лікування. До її складу входитиме реєстр потенційних донорівПостанова № 1228 визначає також порядок й умови наповнення реєстру, його функціонування, доступ до інформації та даних. 

Окрім того, створення Державної інформаційної системи трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин передбачає Державна антикорупційна програма на 2023—2025 роки. 

Раніше Уряд урегулював порядок створення наглядових рад у медичних закладах.

За матеріалом

24 листопада

Black friday: отримайте суперзнижки на передплату та навчання для медиків!

Black friday: суперзнижки на передплату та навчання для медиків!

Передплатіть журнали «

» та «
», систему «
» на рік, оформте доступ до програми
за суперзнижками до Чорної п'ятниці

Деталі акційних умов передплати і навчання,
розмір знижки та ціни на продукти
дізнайтеся у менеджера за телефоном
0 800 21 20 12 (усі дзвінки безплатні)

23 листопада

Уряд урегулював порядок створення наглядових рад у медичних закладах

Уряд урегулював порядок створення наглядових рад у медичних закладах

Уряд ухвалив постанову «Про наглядову раду закладу охорони здоров’я» від 21.11.2023 № 1221 (далі Постанова № 1221), якою затвердив:

Відповідно до Постанови № 1221 обов’язково наглядові ради утворюватимуть у державних і комунальних закладах охорони здоров’я, які надають спеціалізовану медичну допомогу та уклали договори з НСЗУ. В інших ЗОЗ наглядові ради утворюватимуть за бажанням. У будь-якому випадку для цього портібне рішення власника ЗОЗ або уповноваженого ним органу. 

Вимога про наявність у спеціалізованому ЗОЗ наглядової ради для укладення договору з НСЗУ почне діяти через шість місяців після припинення або скасування воєнного стану, але не раніше завершення формування спроможної мережі закладів охорони здоров’я відповідних госпітальних округів (п. 4 Постанови № 1221).

Нагадаємо, що обов’язок і базові норми, які стосуються утворення та повноважень наглядових рад ЗОЗ встановив Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення надання медичної допомоги» від 01.07.2022 № 2347-IX. Ці норми наведені в статті 24 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 2801-XII (далі Основи).

Наглядова рада — це колегіальний орган управління закладу охорони здоров’я, який у межах компетенції, визначеної законом і положенням про наглядову раду, здійснює управління закладом охорони здоров’я, а також контролює діяльність керівника закладу охорони здоров’я (п. 2 Порядку утворення наглядової ради закладу охорони здоров’я, затвердженого постановою КМУ від 21.11.2023 № 1221)

Раніше стаття 24 Основ, містила норму про спостережні ради, але механізми корпоративного управління в ЗОЗ протягом цих років фактично не були сформовані. Саме тому поява нових ресурсів і можливостей для розвитку, які з’явились у ЗОЗ, потребують ефективного управління та збільшення підзвітності перед їх власниками та громадськістю. 

Коли набере чинності Постанова № 1221, перестане діяти постанова КМУ «Про спостережну раду закладу охорони здоров’я та внесення змін до Типової форми контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров’я» від 27.12.2017 № 1077.

Раніше МОЗ знову призупинило атестацію працівників охорони здоров’я на період воєнного стану.

За матеріалом

23 листопада

Програма медичних гарантій — 2024: НСЗУ зменшила кількість пакетів

Програма медичних гарантій — 2024: МОЗ погодило вимоги до 26 пакетів

Тож станом на 23.11.2023 НСЗУ опублікувала вимоги до 38 пакетів. Роз'ясненя, чому з переліку вимог ПМГ-2024 зникли погоджені специфікації та умови закупівлі за напрямом медичної допомоги «Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках», НСЗУ поки не надала.

З погодженими специфікаціями  та умовами закупівлі за напрямами медичної допомоги, які надаватимуться за ПМГ-2024, можна ознайомитися на сайті НСЗУ.

Вимоги до пакетів складаються з двох частин:

 1. обсяг послуг, який пацієнти можуть отримати (специфікація);
 2. вимоги до закладу — організації надання допомоги, наявності фахівців та обладнання (умови закупівлі).

Наразі МОЗ погодило специфікації та умови закупівлі за 38 пакетами ПМГ-2024:

 1. Бронхоскопія
 2. Гістероскопія
 3. Езофагогастродуоденоскопія
 4. Забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів
 5. Колоноскопія
 6. Мамографія
 7. Медична допомога при гострому інфаркті міокарда
 8. Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям
 9. Неонатальний скринінг
 10. Секційне дослідження
 11. Цистоскопія  
 12. Первинна медична допомога 
 13. Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим і дітям
 14. Лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах
 15. Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах
 16. Лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями у дорослих та дітей в стаціонарних та амбулаторних умовах
 17. Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах
 18. Екстрена медична допомога
 19. Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах
 20. Радіологічне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах
 21. Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами
 22. Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на території, де ведуться бойові дії
 23. Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах
 24. Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у амбулаторних умовах
 25. Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та-або хворими, протягом перших трьох років життя
 26. Медична допомога при пологах
 27. Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах
 28. Стоматологічна допомога дорослим та дітям
 29. Ведення вагітності в амбулаторних умовах
 30. Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги
 31. Діагностика та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, у стаціонарних та амбулаторних умовах
 32. Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги
 33. Діагностика, лікування та супровід осіб з ВІЛ (та підозрою на ВІЛ)
 34. Лікування осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії
 35. Медичний огляд осіб, який організовується територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки
 36. Готовність закладу охорони здоров'я до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях
 37. Медична допомога при гострому мозковому інсульті
 38. Хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня

Раніше МОЗ знову призупинило атестацію працівників охорони здоров’я на період воєнного стану.

За матеріалами НСЗУ

22 листопада

Парламентський комітет підтримав кримінальну відповідальність за напад на медиків, фармацевтів і рятувальників

Верховна Рада зареєструвала законопроєкт про відповідальність за напад на медиків, фармацевтів і рятувальників

Верховна Рада зареєструвала проєкт Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту медичних працівників, працівників системи екстреної медичної допомоги та аптечних закладів, фахівців з реабілітації, рятувальників від протиправного посягання на життя та здоров’я під час виконання службових обов’язків від 07.11.2023 № 10221.

Комітет ВРУ з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування на засіданні 20 листопада 2023 року підтримав даний законопроєкт та запропонував у першому читанні прийняти його за основу. 

Новий проєкт закону деталізує перелік професій і пропонує доповнити статті Кримінального кодексу України новими статтями 3501 і 3502:

1) погроза вбивством, насильством або знищенням чи пошкодженням майна (карається виправними роботами на строк до 2 років або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на той самий строк);

2) умисне заподіяння побоїв, легкої, середньої тяжкості або тяжкого тілесного ушкодження (карається обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на той самий строк; позбавленням волі на строк від 5 до 12 років);

3) вбивство або замах на вбивство (карається позбавленням волі на строк від 9 до 15 років або довічним позбавленням волі);

4) захоплення або тримання як заручника (карається позбавленням волі на строк від 8 до 15 років).

Раніше МОЗ затвердило етику спілкування з батьками про діагноз дитини.

За матеріалам

22 листопада

МОЗ знову призупинило атестацію працівників охорони здоров’я на період воєнного стану

атестація медиків

МОЗ  наказом «Про особливості атестації працівників сфери охорони здоров’я та продовження терміну дії сертифікатів спеціаліста, посвідчень про кваліфікаційну категорію в період дії воєнного стану» від 07.03.2022 №426 (далі — Наказ № 426) зупинило атестацію медиків на самому початку воєнного стану. 

4 серпня 2022 року МОЗ одночасно скасувало дію Наказу № 426 і прийняло новий наказ «Про особливості атестації працівників сфери охорони здоров’я та продовження терміну дії сертифікатів спеціаліста, посвідчень про кваліфікаційну категорію в період дії воєнного стану» від 04.08.2022 № 1415 (далі — Наказ № 1415). Він дублював норми Наказу № 426. А саме — заново зупиняв на період дії воєнного стану проведення атестації:

 • на підтвердження звання лікаря (провізора)-спеціаліста;
 • на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій лікарям (провізорам);
 • на підтвердження звання спеціаліста та на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій професіоналам з вищою немедичною освітою, які працюють у сфері охорони здоровʼя;
 • на присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій молодшим спеціалістам з медичною освітою та фармацевтам.

17 листопада 2023 року набув чинності наказ МОЗ «Про затвердження Змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України» від 31.08.2023 № 1555 (далі — Наказ № 1555). Він заново призупиняє атестацію працівників охорони здоров’я на період воєнного стану (п. 2 Наказу № 1555). Наказ № 1415 втрачає чинність, а норми про продовження дії кваліфікаційної категорії тепер містять безпосередньо накази МОЗ про підвищення кваліфікацій тих чи тих груп працівників:

 • «Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів» від 22.02.2019 № 446 (далі — Наказ № 446);
 • «Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою» від 23.11.2007  № 742;
 • «Про вдосконалення атестації провізорів та фармацевтів» від 12.12.2006 № 818;
 • «Про атестацію професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють у системі охорони здоров’я» від 12.08.2009 № 588.

Нагадаємо, що Наказ № 1415 визначав також, що строк дії сертифікатів спеціаліста і посвідчень про кваліфікаційну категорію, який спливає у період дії воєнного стану, продовжується на 1 рік. Те саме стосувалося  посвідчень про кваліфікаційну категорію лікарів, які планували пройти атестацію протягом року після закінчення пʼятирічного строку з дати попередньої атестації.

Натомість Наказ № 1555 встановлює, що строк дії сертифікатів спеціаліста і посвідчень про кваліфікаційну категорію, який сплив у період дії воєнного стану, подовжується на період дії воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування. Що це означає?

Раніше, для того щоб продовжити строк дії сертифіката чи посвідчення про кваліфікаційну категорію, керівник закладу охорони здоров’я мав видати відповідний наказ і надалі оновлювати його щороку до закінчення воєнного стану.

Відтепер видавати наказ про продовження дії сертифіката чи посвідчення про кваліфікаційну категорію не обов’язково. Але рекомендуємо таки оформити його для внутрішньої звітності й обґрунтування нарахування виплат працівникам. У наказі зазначте строк «на період дії воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування». Видавати його заново щороку для того самого працівника не треба.

Раніше ми повідомляли про п'ять нововведень у БПР медиків із 2024 року.

За матеріалом

22 листопада

МОЗ опублікувало маршрут вагітної жінки для оформлення декретної відпустки

10 листопада набрали чинності зміни до Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність

10.11.2023 набрав чинності наказ МОЗ «Про затвердження Змін до Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я» від 18.10.2023 № 1810.

Відповідно до наказу № 1810 за відсутності медичних протипоказань вагітна жінка може перенести допологову частину відпустки тривалістю 70 к. дн. частково або повністю на період після пологів (починаючи з дня пологів). Загальна тривалість відпустки з вагітності та пологів не змінюється — 126 к. дн., 140 к. дн. — якщо жінка народила двох і більше дітей або якщо були ускладнені пологи, 180 к. дн. — жінкам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідні норми діють із 29 липня 2023 року, коли набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» від 04.05.2023 № 9271 (далі — Закон). Він уніс зміни:

 • до статті 178 Кодексу законів про працю України;
 • статті 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР;
 • статті 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII;
 • статті 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV.

Для того щоб реалізувати процедуру на практиці, МОЗ на виконання Закону наказом від 18.10.2023 № 1810 унесло зміни до Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066 (далі — Наказ № 1810; Порядок № 1066). Зміни діють із 10 листопада 2023 року.

Крім того, МОЗ опублікувало маршрут вагітної жінки для оформлення декретної відпустки.

Скачайте документ і з'ясуйте порядок дій пацієнтки та лікаря для формування медичного висновку про тимчасову непрацездатність категорії «Вагітність та пологи».

Раніше МОЗ повідомило, що на період дії воєнного стану пацієнтам з симптомами COVID-19, грипу або ГРВІ лікарняний до п'яти днів можна відкривати дистанційно.

За матеріалами МОЗ

21 листопада

Контрактування-2024: НСЗУ приймає пропозиції про укладення договорів за пакетом «Первинна медична допомога»

Контрактування-2024: НСЗУ приймає пропозиції про укладення договорів за пакетом «Первинна медична допомога»

НСЗУ опублікувала оголошення про прийом пропозицій про укладення договорів за напрямом «Первинна медична допомога» на 2024 рік. Подати пропозицію можна до 18:00 31 грудня 2023 року

Нові пропозиції та повторні пропозиції з усунутими недоліками, подані після закінчення цього строку, НСЗУ не розглядатиме. Про це НСЗУ повідомила на своєму сайті. 

Якщо виникають питання під час заповнення заяви та/або подання пропозиції, звертайтеся на безкоштовну гарячу лінію НСЗУ 16-77, а також за телефонами міжрегіональних департаментів Національної служби здоров'я.

Раніше НСЗУ опублікувала вимоги до 39 пакетів за ПМГ-2024.

За матеріалами НСЗУ

21 листопада

Програма медичних гарантій — 2024: НСЗУ опублікувала вимоги до 39 пакетів

Програма медичних гарантій — 2024: МОЗ погодило вимоги до 26 пакетів

З погодженими специфікаціями  та умовами закупівлі за напрямами медичної допомоги, які надаватимуться за ПМГ-2024, можна ознайомитися на сайті НСЗУ.

Вимоги до пакетів складаються з двох частин:

 1. обсяг послуг, який пацієнти можуть отримати (специфікація);
 2. вимоги до закладу — організації надання допомоги, наявності фахівців та обладнання (умови закупівлі).

Наразі МОЗ погодило специфікації та умови закупівлі за 39 пакетами ПМГ-2024:

 1. Бронхоскопія
 2. Гістероскопія
 3. Езофагогастродуоденоскопія
 4. Забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів
 5. Колоноскопія
 6. Мамографія
 7. Медична допомога при гострому інфаркті міокарда
 8. Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям
 9. Неонатальний скринінг
 10. Секційне дослідження
 11. Цистоскопія  
 12. Первинна медична допомога 
 13. Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим і дітям
 14. Лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах
 15. Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах
 16. Лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями у дорослих та дітей в стаціонарних та амбулаторних умовах
 17. Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах
 18. Екстрена медична допомога
 19. Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках
 20. Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах
 21. Радіологічне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах
 22. Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами
 23. Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на території, де ведуться бойові дії
 24. Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах
 25. Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у амбулаторних умовах
 26. Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та-або хворими, протягом перших трьох років життя
 27. Медична допомога при пологах
 28. Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах
 29. Стоматологічна допомога дорослим та дітям
 30. Ведення вагітності в амбулаторних умовах
 31. Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги
 32. Діагностика та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, у стаціонарних та амбулаторних умовах
 33. Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги
 34. Діагностика, лікування та супровід осіб з ВІЛ (та підозрою на ВІЛ)
 35. Лікування осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії
 36. Медичний огляд осіб, який організовується територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки
 37. Готовність закладу охорони здоров'я до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях
 38. Медична допомога при гострому мозковому інсульті
 39. Хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня

Раніше депутати внесли зміни до законопроєкту про медичні вироби.

За матеріалами НСЗУ

21 листопада

Мобільні бригади проводять щеплення проти COVID-19 у віддалених громадах

Мобільні бригади проводять щеплення проти COVID-19 у віддалених громадах

В межах загальнонаціональної інформаційної кампанії «Шануйся, піклуйся, вакцинуйся» фахівці центрів контролю та профілактики хвороб у всіх областях проводять виїзні вакцинальні сесії до громад. Про це повідомило МОЗ.

Вакцинація проти COVID-19 безоплатна. Вакцинуватися можна у пунктах щеплення чи в амбулаторії через запис у свого сімейного лікаря. 

Комунікаційну кампанію «Шануйся, піклуйся, вакцинуйся» реалізуєть у співпраці центрів контролю та профілактики хвороб та проєкту міжнародного партнерства USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який впроваджує організація «Пакт» в Україні. Мета інформаційної кампанії – донести до населення важливість щеплень проти COVID-19 та грипу, підвищити обізнаність населення про необхідність щорічної вакцинації під час епідсезону та збільшити охоплення щепленнями серед груп ризику.

Раніше МОЗ оновило стандарти медичної допомоги COVID-19.

За матеріалами МОЗ